(dávat) válečky, dostat na lopatky

Text dotazu

Dobrý den, před pár dny jsem četla vaši odpověď na to, co to znamená "dávat někomu válečky" Zajímalo by mě jestli to je stejné jako "mít někoho na lopatkách". Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobry den, mit nekoho na lopatkach, je jen kdyz nekoho polozite na (cela) zada; davat valecky jsou specificky druh masirovani bicepsu (a to pry boli).

Pravidla zapasu uvadi mezi nebezpecnymi polohami napr. opreni hlavou, lokty nebo rameny o zinenku pred lopatkovou porazkou. Polozeni na lopatky je poloha, pri ktere zapasnik sveho soupere pridrzi obema lopatkami na zinence po dobu, ktera je pro rozhodciho na zinence dostatecnou, aby odpocital "jedna". Potom ve spolupraci s dalsimi rozhodcimi uderi dlani na zinenku a odpiska porazku na lopatky (konec stretnuti).
Zdroj: Pravidla zapasu. Platna od 1. ledna 1987. Schvaleno vyborem svazu zapasu UV CSTV. Praha: Olympia, 1987.

Mit nekoho na lopatkach, dostat nekoho na lopatky - ma ale i preneseny vyznam, je to rceni nebo fraze v bezne mluve. Znamena neco podobneho jako "jsem na dne", nevim, jak dal, nevidim vychodisko z problemu apod.