Cyrilská jednota u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plzni

Text dotazu

Vznik Cyrilské jednoty při františkánském kostele v Plzni.

Odpověď

Dobrý den,

Cyrilská jednota u kostela Nanebevzetí Panny Marie V Plzni (františkánský kostel) vznikla po rozpuštění stávajícího chrámového sboru na konci roku 1934. Nejprve probíhaly přípravy k řádnému ustavení jednoty a 1. června 1935 se konala ustavující valná hromada, následující den - 2. června - byla nová jednota potvrzena. Cyrilská jednota františkánského kostela jako jediná v Plzni formálně podléhala Ústředí Cyrilských jednot chrámových sborů. Poslední valná hromada plzeňského spolku se konala v červenci 1953, kdy Cyrilské jednoty dostaly z Prahy pokyn, aby přistoupily ke své likvidaci.

Zdroje:

FIALA, J.: Josef Milt a činnost pěveckého sboru na kůru františkánského kostela v Plzni (1924 - 1979). In Západočeský historický sborník. Sv. 8. Plzeň : Státní oblastní archiv v Plzni, 2003, s. 221 - 236

FIALA, J.: Před sto lety se narodil plzeňský regenschori Josef Milt. Plzeňský deník, 01.08.2002, s. 12