CT vs. MRI

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je rozdíl ve využití CT a magnetické rezonance?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Posílám Vám odpověď.

CT – výpočetní tomografie je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje zobrazení vnitřních orgánů člověka. Jde o dynamickou metodu s excelentní rozlišovací schopností umožňující provádět virtuální 3D nebo dynamická 4D vyšetření. Pacienta dokáže zobrazit v příčných řezech (šířka 1-10 mm) – výrazně lépe se tedy v CT obraze (ve srovnání s RTG) lékaři orientují a veškeré patologie jsou zřetelnější a snadněji odlišitelné. Při CT je možné použít kontrastní látky. I CT přístroj vydává rentgenové záření a pacient je vystaven radioaktivnímu záření v mnohonásobně vyšších dávkách než u běžného RTG. Nejčastěji jsou vyšetřovány orgány hrudníku, břicha, mozek, kosti, páteř, cévy.

Magnetická rezonance - vytváří podobně jako CT řezy těla. Nepoužívá k tomu ale rentgenové záření a nezatěžuje tak organismus ionizujícími účinky. Princip magnetické rezonance je poměrně složitý, je založen na silném magnetickém poli. MR umí detekovat signál z atomů vodíku, který je v těle v různé koncentraci v různých orgánech. Díky tomu vzniká obraz, který je přesnější než z CT přístroje. Poskytuje ostré kontrastní snímky všech měkkých tkání. Toho se s úspěchem využívá zvláště při zobrazení mozku a míchy. Další významné uplatnění má rezonance při zobrazení měkkých částí kloubů (např. vazů nebo meziobratlových plotének) a cév. Rezonance je vhodná pro zobrazení tkání s vysokým obsahem vody. Lze jí vyšetřit celé tělo. Vzhledem k vysoké ceně vyšetření je však použití omezeno pouze na některé indikace. Nejčastěji MR předepisuje neurolog nebo ortoped. Nelze je však provádět u osob, které mají v organismu např. cévní svorky či jiné předměty z magnetizovatelného kovu a u osob s různými stimulátory.

Použité zdroje

SEIDL, Zdeněk. Radiologie pro studium i praxi. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012, 368 s., iv s. obr. příl. ISBN 978-80-247-4108-6.

VOMÁČKA, Jaroslav. Zobrazovací metody pro radiologické asistenty. Druhé, doplněné vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015, 157 stran. ISBN 978-80-244-4508-3.

http://lekarske.slovniky.cz/pojem/magneticka-rezonance
http://www.multiscan.cz/dokumenty/FAQ.pdf
http://www.zbynekmlcoch.cz/[…]g-indikace-a-kontraindikace