ČS Legionáři 1. Světové války v Itálii

Text dotazu

Dobrý den,
na stránkách Vojenského historického archivu jsem našel svého pradědečka, který byl v Čs. legii v Itálii. Mohl bych poprosit o jakékoliv informace i něm?
Jedná se o:
Jan Kožený, narozen 18.4.1883 v Lipolticích (okr. Pardubice), příslušník 34.p.pl.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle dostupných informací nastoupil Váš pradědeček službu u 28. zeměbraneckého pluku, a byl 27. 11. 1914 na italské frontě zajat. Italské legie začaly vznikat až relativně pozdě, první průzkumné jednotky v roce 1917, pravidelné jednotky vznikly na základě smlouvy mezi tehdejší italskou vládou a československou národní radou ze dne 21. 4. 1918. O den později oficiálně vznikl i 34. střelecký pluk, do něhož Váš pradědeček 26. dubna vstoupil. 34. střelecký pluk byl zařazen do Čs. divise, která se po dokončení organizačních příprav dočkala nasazení na frontě v pásmu Monte Baldo, a zúčastnila se známých bojů o Doss' Alto. Po konci války byl Váš dědeček repatriován, a dle archivního záznamu dne 24. 11. 1919 řádně demobilizován. Bližší informace můžete nalézt mj. v příslušné plukovní kronice, jejíž bibliografickou citaci uvádím dále.

Použité zdroje

Almanach pěšího pluku 34 "Střelce Jana Čapka" 1918-1928. Hranice: Nákladem pěšího pluku 34 "Střelce Jana Čapka", 1928.