Codpiece - český ekvivalent

Text dotazu

Potřebuji zjistit, jak se česky nazývá kus mužského oděvu nošený v období renesance. Jde o predchůdce klasického poklopce - jakýsi pytlík/tuba připevněná ke kalhotám. Anglickýy ekvivalent je "codpiece".

Odpověď

cituji z knihy: KYBALOVÁ, Ludmila. Dějiny odívání : renesance (15. a 16. století). Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1996. 174 s. ISBN 80-71-06-142-5, 80-71-06-143-3.
V této knize na straně 57 je uvedeno, že "Kalhoty (kalhoty stehenní, poctivice, femoraly ze středolatinského femoralia - lat. femur = stehno - něm. Beinkleid) stále těsně příléhají k noze, sahají jen ke koleni a k nim jsou připojeny punčochy, buď pevně přišité, nebo připevněné podvazky. Jsou i nadále jako v pozdní gotice opatřeny vycpávaným poklopcem (něm. Schamkapsel, fr. braguette, česky také krytí), který mužkou módu neopustí po celé šestnácté století; dosahuje až velikosti dětské hlavičky, často je ještě přizdoben stuhami."
Další informace v této knize jsou na stranách 59, 63, 90 (obr.), 95, 99, 101 a 105 (obr).