co znamená kontrakce

Text dotazu

Zabývám se studiem angličtiny
Co znamená výraz kontrakce

Odpověď

Dobrý den,
slovo kontrakce se vyskytuje v mnoha oborech.  Obecně znamená zmenšování, zmenšení objemu, zkracování, zkrácení, škrcení, zaškrcení, zúžení, zužování, smrštění, smršťování ,stahování, stažení či stahy. Ve fyzice kontrakce délky znamená relativní zkrácení délek těles pohybujících se vůči pozorovateli rychlostí blížící se rychlosti světla; ve fyziologii a medicině se jedná o svalový stah či porodní kontrakce; v matematice je kontrakce zobrazení s danou vlastností mezi dvěma metrickými prostory; v technických oborech se vyskytuje v praktické hydraulice, kde se jedná o zúžení proudu kapaliny vytékající otvorem nebo přes výtokovou hranu, a také v hutnictví, kde označuje zúžení zkušební tyče při trhací zkoušce, při níž se zjišťuje statická pevnost materiálu při namáhání tahem; v ekonomii se jedná o stažení části oběživa k zamezení či utlumení inflace; v lingvistice jde o stahování tvaru slov vypouštěním sousedních slabik.

Použité zdroje

KRAUS, Jiří. Nový akademický slovník cizích slov. 1. vyd. Praha: Academia, 2005, 879 s. ISBN 80-200-1351-2.