Co ve starověku znamenal pojem "as"?

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych se zeptat, co ve starověku označoval pojem "as/As"?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz jsem získala od pracovníků knihovny Ústavu řeckých a latinských studií, kteří Vám doporučují použít tu nejjednodušších definici, zveřejněnou v knize ABC Antika (Praha, Orbis 1974, s. 29 - heslo As). Publikace vyšla v edici Pyramida.

As = římský peníz. Je to  váha jedné římské libry (327 g.) a měděný peníz téže váhy, který v 1. stol. př. n.l. klesl na jednu čtyřiadvacetinu.

 Pokud byste chtěla další informace, najdete je i v numismatických příručkách, např.

Kurz, Karel: Mince starověkého Řecka a Říma. Antická numismatika. Praha, Libri, 2006.