Co prosím znamená výraz z Kosmovy kroniky, že každý i "cizí řeky kdyby mohl, obrátil by do své vlasti"?

Text dotazu

jde o následující citát „takováť zajisté je přirozenost lidská, že každý buďsi z kterékoliv země, netoliko více miluje národ svůj než cizí, nýbrž, že by, kdyby mohl, i cizí řeky do své země obrátil“

Odpověď

Dobrý den,

citát z Kosmovy kroniky české "takováť zajisté je přirozenost lidská, že každý buďsi z kterékoliv země, netoliko více miluje národ svůj než cizí, nýbrž, že by, kdyby mohl i cizí řeky do své země obrátil" vypovídá o národním vědomí a nechuti ke všemu cizímu.

Bohužel, část "kdyby mohl i cizí řeky do své země obrátil" se nedá v žádné literatuře pevně vyčíst, jaký je její význam. Tato část záleží na interpretaci. Je možné, že měla větší význam pro středověkého člověka, jenž na řece mohl být závislý víc než my dnes.

Interpretace jsou různé. Rozhodně to značí představu řeky, jež prochází cizími krajinami a nenachází se na území našeho státu. Pokud by byly obráceny řeky do našeho území, člověk by nemusel cestovat do jiných krajin a opouštět svůj domov, ani potkávat cizince.  To dokládá i pokračování citátu: "To chceme raději, věru raději, aby psí ocas nebo oslí hovno bylo posazeno na svatý stolec než Lanc" /pozn. Saské národnosti/. "Tvůj bratr blahoslavené paměti Spytihněv měl dobrý rozum, že v jediném dni vypudil všechny Němce z naší země".

Použité zdroje

Odkazy a literatura:

https://publi.cz/books/76/04.html

KOSMAS. Kosmova kronika česká. Překlad Karel Hrdina a Marie Bláhová. Vyd. 7., (V Pasece 1.). Praha: Paseka, 2005. 301 s. ISBN 80-7185-515-4.

TŘEŠTÍK, Dušan. Kosmas: studie s výběrem z Kosmovy Kroniky. 2. vyd. Praha: Melantrich, 1972. 210, [3] s. Odkazy pokrokových osobností naší minulosti; Sv. 19.