Co je to kosmatský motiv?

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych se prosím zeptat, co je to kosmatský motiv, případně jak vypadá a kde bych jej mohla najít? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně se jedná o vzory a motivy odvozené z mozaikové tvorby rodiny Cosmati, geometrické výzdoby typické pro středověkou Itálii 12. a 13. století  (italsky: cosmatésco; anglicky: cosmatisque) .

V českém výtvarném umění lemuje kosmatský motiv například nástěnnou malbu Infantia Christi v kapitulní síni sázavského kláštera. Jedná se o několik řad protilehlých  dvoubarevných trojúhelníků.

Další motivy kosmatské výzdoby můžete nalézt v knize:

* Pajares-Ayuela, Paloma.  Cosmatesque Ornament: Flat Polychrome Geometric Patterns in Architecture. Thames & Hudson, 2002. ISBN 050051075X, 9780500510759

Použité zdroje

Více základních informací nabízí též anglická Wikipedie:

*https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmatesque

* https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmati

Další použité zdroje:

* LORENZOVÁ, Helena, ed. et al. Dějiny českého výtvarného umění. díl I/1. Od počátků do konce středověku. Vyd. 1. Praha: Academia, 1984 . sv. ISBN 80-200-0069-0.