Co je svobodomyslnost?

Text dotazu

Co je myšleno svobodomyslností obecně a co v intimním životě?

Odpověď

Dobrý den,

výklad slova svobodomyslnost nabízí například Slovník spisovného jazyka českého:

svobodomyslný příd. svobodně myslící, usilující o svobodu myšlení, snášenlivý k jinému smýšlení; liberální 2, 1: s-é názory; s-é hnutí; s. spisovatel; s-á ústava (Ner.); – hist. národní strana s-á mladočeská; → přísl. svobodomyslně: s. vystupovat; s. orientovaný; → podst. svobodomyslnost, -i ž. liberálnost; †svobodomyslník, -a m. (6. mn. -cích) svobodomyslný člověk, stoupenec svobodomyslných názorů, hnutí, liberál: byl s-em, ač věřil v boha (Staš.); encyklopedisté a s-ci francouzští (Purkyně) osvícenci; – s-ci vedení Sladkovským (Pražák) mladočeši; †svobodomyslnický příd.: s-é ideje; †svobodomyslnictví, -í s.: s. let šedesátých liberalismus; osvícenské s. (Jirát)

* http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=svobodomyslnost&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no

* http://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=svobodomyslnost&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1

Slovo svobodomyslnost se užívá spíše ve spojení s názory, myšlením či politikou. Pokud je tohoto slova užito ve spojení se vztahy a intimním životem, povětšinou je svobodomyslnost spojována s otevřenými vztahy, nezávazností, sexuální tolerantností a otevřeností.

Viz příklady použití tohoto slova níže:

"V různých koutech světa se na sex dívají lidé různými způsoby. Různorodé vnímání sexuálního aktu je zapříčiněno zejména odlišnými kulturními tradicemi, způsobem života a celkovým psychickým uvědoměním jednotlivých světových regionů. Představme si dva odlišné póly sexuálního žití. Na prvním místě je sex tak přirozený jako spánek či jídlo. Věrnost se hází do ústraní a podporuje se svobodomyslné střídání partnerů. I díky takovému náhledu na sex lidé kmene Muria netrpí žárlivostí a majetnictví partnera. No k „ráji“, jak by zřejmě mnozí kmen Muria v Indii nazvali, existuje i protipól. Je jím společenství irského ostrova Inis Beag, kde se sex považuje za hřích."

https://refresher.cz/37085-Extremy-intimniho-zivota-Sexualni-univerzita-kmene-Muria-a-sex-jako-hrich-v-irskem-spolecenstvi

"Otevřený vztah rozhodně není pro každého a podle odborníků se je schopen vyrovnat se skutečností, že si jeho partner/ka užívá sexu, případně věnuje své něžné city ještě někomu jinému, jen málokdo. Podle výzkumu provedeného na Iowa State University jsou lidé, kteří mají otevřený vztah, upřímnější, tolerantnější a svobodomyslnější než ostatní. K jejich typickým charakteristikám patří důraz na svobodu a osobnost člověka a opovrhování konformitou a závislostí. Často jsou mezi nimi osoby s bisexuální orientací, nejčastěji prý otevřený vztah tolerují homosexuálně orientovaní lidé.

Otevřených vztahů se zastává i loňský výzkum, který tvrdí, že takovéto vztahy jsou mnohem funkčnější než monogamní svazky. Jejich účastníci prý řeší mnohem méně konfliktů a jejich komunikační schopnosti jsou naopak výrazně lepší než u monogamních kolegů. Pokud už se u nich spory v rámci vztahu (například žárlivost) vyskytnou, dokáží je vyřešit efektivněji.

K podobným závěrům dospěl i výzkum z roku 2011, který tvrdí, že otevřené vztahy jsou šťastnější a zdravější než monogamní manželství. Lidé v něm totiž údajně cítí, že partner/ka podporuje jejich osobnostní růst a respektuje jejich osobnost.

Otevřené vztahy však rozhodně nemají na růžích ustláno, například výzkum z University of Michigan prokázal, že společnost k nim skutečně není nijak tolerantní. Tamní vědci představili respondentům výzkumu dva páry. Oba byly popsány podobnými charakteristikami, oba byly prezentovány jako šťastné a spokojené, lišily se pouze v tom, že jeden z nich byl prezentován jako otevřený. Účastníci výzkumu popisovali pár žijící v otevřeném vztahu jednoznačně negativněji než monogamní pár. Tvrdili, že na ně působí méně důvěryhodně, nemorálně, jako někdo, kdo žije riskantním sexuálním životem. A partnerům žijícím v otevřeném páru přisuzovali dokonce i takové charakteristiky jako daňové podvody nebo nedostatečné hygienické návyky."

Zdroj: https://xman.idnes.cz/otevreny-vztah-0g7-/xman-styl.aspx?c=A140115_155627_xman-styl_fro

"Nespokojenost s údělem mužů v poválečné Americe vyjadřují, mnohdy ve velmi vyhrocené podobě, rovněž díla beatnických autorů. Je více než příznačné, že podobu beatnické literatury určovali téměř výhradně muži, a stejně tak lze vypíchnout skutečnost, že samotné vztahy mezi jednotlivými aktéry „beat generation“ byly často homosexuálního charakteru. Ani Jack Kerouac, jenž zastával konzervativnější názory než jiní autoři, s nimiž je dnes spojován, se nevyhnul občasným homosexuálním experimentům. O to víc to platí o Nealu Cassadym, jehož svobodomyslný přístup k životu Kerouac oslavil ve svém slavném románě Na cestě (1957). Cassady, vystupující v románu coby Dean Moriarty, se nenechává ničím omezovat: jak říká vypravěč a Kerouakovo alter ego Sal Paradise, Dean „se jen řítil společností posedlej kusem žvance a láskou; v podstatě mu bylo šumafuk, jen když ‚můžu klofnout nějakou kočku veselou v rozkroku‘“. V původní verzi díla má tato svobodomyslnost ještě radikálnější charakter, neboť zachycuje Moriartyho vzplanutí pro Carla Marxe (takto je v románu pojmenován Allen Ginsberg, s nímž měl Cassady krátkodobý poměr), zatímco v konečné verzimůžeme o sexuální povaze tohoto vztahu číst pouze mezi řádky. Otevřeně o homosexuálních vztazích jako průvodním jevu tehdejší rebelie nicméně hovoří Norman Mailer v eseji The White Negro (Bílý černoch), zveřejněném ve stejném roce jako Kerouakův román. Podle Mailera byly homosexuální sklony jedním z projevů psychózy mladých bělochů, kteří vyhledávali extatické zážitky, žili na pokraji společnosti a svou existenci se snažili připodobnit každodenní realitě amerických černochů, vyznačující se všudypřítomným násilím a s ním související údajnou posedlostí sexem."

http://casopis.hostbrno.cz/archiv/2012/09-2012/utrpeni-bileho-muze