co je "dinta"?

Text dotazu

Dbrý den, v brožuře Skauting a trampin. Vážné slovo v okamžiku kritickém, která byla vydána v Praze 1931 je na str. 10 zmíněna organizace "dinta". Podle autora se mělo jednat o organizaci velkokapitálu podporující dělnický sport, weekend a tramping. Bohužel se mi nepodařilo organizaci dohledat, přičemž se může jednat o zkratku delšího několikaslovného názvu. Mohu se zeptat - nevíte, o jakou organizaci se jedná?

Odpověď

Dobrý den,

zkratka DINTA je název německého institutu „Deutsche Institut fur Technische Arbeitsschulung“ = German Institute for Technical Labor Training. Jde o organizaci, která vznikla v roce 1925 v Düsseldorfu. Zakládajícím ředitelem byl Carl Arnhold (1884-1970). Jedním z cílů organizace byl záměr překonat nepřátelské vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci a osvobodit dělníky od izolace ve výrobním procesu. Z tohoto důvodu byla financována atletická cvičení, která měla přispívat ke zvyšování produktivity. Zaměstnanci měli zdarma přístup do tělocvičen, venkovních sportovišť a k dalším sportovním zařízením. Zajímavostí je, že na podzimním zasedání organizace v roce 1932 přednášel Adolf Hitler, který svým projevem prý mnohým dělníkům „učaroval“. Po převzetí moci nacisty se DINTA snažila uchovat svůj vliv. Organizace se přejmenovala na „Deutschen Institut für NS-technische Arbeitspraktiken“. Nicméně režim na institut pohlížel s nedůvěrou, protože se stále snažil zastupovat zájmy podnikatelské sféry. Snažil se jí tedy adaptovat k obrazu svému.

V Národní knihovně ČR je k dispozici kniha, která se danému tématu přímo věnuje. Jde o publikaci Probleme der sozialen Werkspolitik. Erster Teil, Das Deutsche Institut für technische Arbeitsschulung (Dinta)/ von Peter C. Bäumer. Bohužel je ale do 8.7.2017 vypůjčená. Pokud byste měl zájem, mohl bych do ní po jejím navrácení do knihovny nahlédnout a doplnit další informace.

Zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/DINTA