Čmeláčí bodnutí

Text dotazu

Může mě čmelák kousnout?

Odpověď

Dobrý den,

čmeláci, resp. čmeláčí matky a dělnice, mají žihadlo, kterým se mohou v případě ohrožení bránit, používají ho však výjimečně. Samci čmeláků žihadlo nemají. Některé druhy jsou agresivnější více, jiné méně, dělnice nás mohou napadnout pouze pokud zasahujeme do jejich hnízda. Čmelák má i poměrně silná kusadla, která může při sebeobraně použít.

Informace o kousnutí čmelákem jsme však nalezli pouze na internetu, viz následující stránky, nepodařilo se nám je ověřit v tištěném zdroji:

https://www.svscr.cz/i_cmelak_picha_ale_malo/

http://is.muni.cz/el/1423/jaro2006/ENS218/Jak_ne_chovat_cmelaky.txt

Další použité zdroje:

* PAVELKA, Miroslav; SMETANA, Vladimír. Čmeláci. Valašské Meziříčí : Český svaz ochránců přírody, 2003. 105 s., [8] s. barev. obr. příl. : il. (některé barev.) ; 21 cm. ISBN 80-239-1023-X.

* ŽĎÁREK, Jan. Proč vosy, včely, čmeláci, mravenci a termiti-?, aneb, Hmyzí státy. Praha : Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, 1997. 198 s. : barev. il. ; 30 cm. ISBN 80-902130-7-3.