člověk který vidí do budoucnosti a mé myšlenky

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli exisují lidi, kteří dokážou vidět do budoucnosti, co se stane nebo dokážou z mé hlavy poznat mé myšlenky a jak se citím. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

druhá část Vaší otázky je velice podobná dotazu, který jsme zodpovídali zde:

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/dobry-den-rada-bych-se-zeptala-na-otazku-ohledne-osobniho-rozvoje

a odpověď na ni si proto můžete přečíst tam.

Co se týče první části vašeho dotazu, pokusíme se na něj odpovědět níže.

Předvídání budoucnosti neboli prekognice či proskopie je jednou z technik tzv. mimosmyslového vnímání (EPS) a jedná se o fenomén „paranormální komunikace“ – tj. komunikace, kterou nelze vysvětlit známými zákonitostmi (Nakonečný, 1998). "K většině případů prekognice dochází ve snech. Může se také jednat o okamžité záblesky v bdělém stavu, jako jsou sluchové halucinace, nebo ji lze navodit v transu." (Haughton, 2011, s. 49)

Podobně jako u telepatie existuje část lidí, kteří v ní věří, zatímco druzí ji vyvrací zejména pro její nedostatečnou prokazatelnost a „nevědeckost“.

Nadřazeným pojmem je jasnovidnost, která je definována jako "údajná schopnost zření minulosti, budoucnosti či různých věcí a procesů na dálku.

Člení se na prekognici (prekognostiku – zření budoucnosti), retrokognici (retrokognostiku – zření minulosti) a telestézii (vnímání různých věcí a procesů na dálku). ...

Jasnovidnost je spjata s věštěním, k němuž lze použít nejrůznější činnosti, procesy, jevy a přírodní útvary, které se vyznačují dostatečně velkou proměnlivostí či náhodností svého chování. Způsob věštění je označován složeninami obsahujícími výraz řeckého původu – mancie (manteia, „věštění“): kafemancie – věštění z kávové sedliny, lekanomancie – věštění z kapek oleje na vodě, ofiomancie (z řečtiny óphis, „had“) – věštění z chování hadů. Ornitomancie je věštebná metoda založená na pozorování ptáků, skapulomancie je založená na věštění podle tvaru trhlin v kosti lopatky (latinsky: scapula), vzniklých v důsledku jejího připečení nad ohněm. Nekromancie využívá k věštění budoucích událostí rozmluvy s dušemi mrtvých. Chiromancie se snaží o vykládání budoucnosti z ruky, přesněji z rýh, které na dlani vznikají svíráním pěsti. Římští haruspikové věštili z vnitřností obětovaných zvířat. Věštění z karet lze označit jako kartomancii. Používá se k tomu sestava sedmdesáti osmi karet – tarot. Dvacet dvě karty představují takzvané hlavní trumfy a dále je přítomno čtyřikrát (čtyři barvy) čtrnáct karet. Uroskopie (prohlížení moči) a uromancie (hádání diagnózy z moči) byla velmi rozšířená ve středověku a dodnes ji provozují někteří lidoví léčitelé. Osoby operující s kyvadly nebo virgulemi jsou označovány jako senzibilové...." (Malina, 20019, s. 1739).

Existencí prekognice se zabývala řada psychologických výzkumů, ale nikdy se nepotvrdila.

Kritici hovoří například o „zásuvkovém efektu“ ovlivňujícím většinu parapsychologických výzkumů. Spočívá v tom, že publikovány bývají zpravidla ty výzkumy, které něco prokážou. Ostatní, bez signifikantních výsledků, jsou uloženy do "zásuvky" a nejsou nikdy zveřejněny. Protože psychologické výzkumy bývají zpravidla publikovány na 95% hladině pravděpodobnosti (pravděpodobnost, že nalezený výsledek je skutečný a není způsobený chybou měření či něčím jiným), je evidentní, že na 19 výzkumů bez objevu připadne jeden výzkum s objevem. Tak jsou ovlivněny například prekognitivní sny, předvídání výhry v loterii aj. - člověk má ve snu tušení často, a to se čas od času pravděpodobně splní.“ (Hartl, 2007)

Zdroje:

•         HAUGHTON, Brian. Paranormální jevy: odhalte tajemství čtenářů myšlenek, médií a ještě mnohem víc. 1. vyd. Praha: Fortuna Libri, ©2011. 224 s. Fortuna spirit. ISBN 978-80-7321-545-3.

•         MALINA, Jaroslav, a kol. ANTROPOLOGICKÝ SLOVNÍK (s přihlédnutím k dějinám literatury a umění) aneb co by mohl o člověku vědět každý člověk [online]. Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2009, [cit. 2010-01-27]. Heslo záhady a paranormální jevy: Jasnovidnost, s. 1739. Dostupné online. ISBN 978-80-7204-560-0.

•         NAKONEČNÝ, M.. Základy psychologie. Praha : ACADEMIA, 2002. ISBN 80-200-0689-3. S. 254-255.

•         HARTL, Pavel; HARTLOVÁ, Helena. Psychologický slovník. Praha : Portál, 2007. ISBN 80-7178-303-X.

•         RÝZL, Milan. Úvod do parapsychologie. 1. vyd. Praha: Panorama, 1991. 214 s. Pyramida. ISBN 80-7038-272-4.

•         https://cs.wikipedia.org/wiki/Mimosmyslov%C3%A9_vn%C3%ADm%C3%A1n%C3%AD

Další doporučená literatura:

•             SHELDRAKE, Rupert A. Nevysvětlené fenomény lidské mysli: telepatie, předtuchy, sedmý smysl. Hodkovičky [Praha]: Pragma, ©2014. 351 s. ISBN 978-80-7349-410-0.

Výše uvedené zdroje můžete rovněž využít pro rozšíření svých obzorů v oblast těchto témat.

Kde si publikace lze vypůjčit, najdete například v online Souborném katalogu ČR.

http://aleph.nkp.cz/F/

Klíčová slova:

paranormální komunikace – psychotronika -  prekognice – jasnovidectví  - proskopie