články z tisku z let 1990/91, článkové bibliografie

Text dotazu

Dobrý den, rád bych si vyhledal článěk Josefa Zieleniece v Lidových novinách z léta 1990 nebo léta 1991. Prosím o zaslání informace, jakým způsobem mohu postupovat a na koho se obrátit. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

1. Nejprve je možné prohledávat bibliografie, a to takto:
pro články od r. 1991 existuje volně pčístupná elektronická bibliografie (báze ANL - http://sigma.nkp.cz/F). V ní je z Lidových novin 1991 uveden jediný Zielencův článek:

Zieleniec, Josef
Náměstí nebo strana? / Josef Zieleniec
In: Lidové noviny. -- Roč. 4, (19910206), s. 10
* OF * vnitřní struktura * r. 1991 * polemiky

2. Pro rok 1990 existuje jen tištěná bibliografie, v níž by bylo třeba hledat podle autroského rejstříku.
Bibliografický katalog ČSFR : Články v českých časopisech. -- Praha : s.n., 1990.
Zde je uveden jeden jediný článek J. Zielence (ze všech excerpovaných periodik):

Zieleniec, J.: Nalít si čistého vína (Stav a perspektivy čs. hospodářství), LN, roč. 3, 1990, 8. 8., s. 4.

3. Oba články zřejmě přicházejí v úvahu a pokud by šlo o jeden z nich, můžete jej prezenčně studovat v Národní knihovně (nebo v jiných knihovnách, které mají LN ve fondu), nebo je možné objednat kopii na adrese: reference@nkp.cz.

Excerpce v bibliografiích ale není z pochopitelných důvodů úplná a jde-li ještě o jiný text, musel byste Lidové noviny z příslušné doby prolistovat.
Takovou službu bohužel neposkytujeme - není to v našich silách.