články v tisku o Ivě Procházkové

Text dotazu

články v tisku o Ivě Procházkové

Odpověď

Dobrý den,

články o Ivě Procházkové je možné hledat v několika zdrojích. Můžete využít všeobecnou výběrovou článkovou bibliografii ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ), která obsahuje citace článků z denního tisku, společenských časopisů a některých odborných periodik a sborníků vydaných od r. 1991. Při zadání klíčových slov iva procházková do pole Předmět jsme získali 26 citací článků.

K dotazu o Ivě Procházkové se následující informace sice nevztahují (všechny články v databázi ANL byly k její osobě publikovány před r. 2011), nicméně pokud byste v budoucnu hledala další články, mohly by pro Vás být užitečné.

Databáze ANL je budována na základě kooperace více knihoven, v letošním roce došlo ke změnám ve způsobu excerpce článků. V rozhraní na výše uvedeném odkazu jsou z roku 2011 k dispozici pouze záznamy článků kooperujících knihoven, ovšem bez Národní knihovny ČR. Články od roku 2011 získávané NK ČR naleznete v portálu Jednotné informační brány (JIB) pod názvem ANL+. V této bázi lze vyhledávat na úvodní stránce JIB ve Snadném hledání v rámci připravené skupiny ANL+, která kromě báze aktuálních článků obsahuje také celou původní bázi ANL od r. 1991. Pokud byste případně měla zájem využít pouze bázi od r. 2011 dále, zvolte v horní navigační liště Profi hledání a poté si zdroj pod názvem ANL+ v pravé části vyhledejte pomocí formuláře nebo nabízených kategorií (České články nebo jakákoliv předmětová kategorie - obecné zdroje). Databáze má oproti původnímu rozhraní i tu výhodu, že kromě bibliografických informací nabízí také plné texty článků, které je možné prohlížet z oprávněných IP adres počítačů (více informací naleznete pod ikonou "i", která se u zdroje nachází).

Protože Iva Procházková publikovala již od počátku 80. let 20. století, články o ní by mohly být obsaženy také v tištěné bibliografii Články v českých časopisech (1953-1990), která předcházela bázi ANL. Bibliografie je v NK ČR dostupná např. ve studovně Referenčního centra (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm ) na základě platného čtenářského průkazu nebo jednodenní vstupenky do studoven.

Největší množství článků k Ivě Procházkové pravděpodobně naleznete v odborné bibliografii Ústavu pro českou literaturu AV ČR - Bibliografie české literární vědy od r. 1961 (https://clb.ucl.cas.cz/), kde jsme zadáním spojení procházkov$ iv$ do pole Předmět (znaménko "$" v zadaných výrazech nahrazuje 1 a více znaků) získali 210 citací článků.

Odkazy na studie, články, recenze a rozhovory s Ivou Procházkovou můžete získat také prostřednictvím Slovníku české literatury po r. 1945, který je dostupný online, heslo k autorce naleznete na http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=957 .

Iva Procházková je i autorkou divadelních her a scénářů, další články by tedy mohla obsahovat i Bibliografie Divadelního ústavu (https://vis.idu.cz/Biblio.aspx?lang=cz), kde ve vyhledávacím formuláři můžete do pole klíčové slovo zadat Iva Procházková.