Článek z r. 1937

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás, jde najít v českých novinách článek z dubna 1937, že pan Josef Bican přestoupil z Admiry Vídeň a podepsal novou smlouvu s SK Slavia Praha? Popřípadě může býti informace z více českých novin s touto novinou. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
základní deníky třicátých let jsou již dostupné v digitalizované podobě v systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz. Systém nabízí fulltextové vyhledávání, jež umožňuje dohledání požadované informace v uložených dokumentech. Výsledky vyhledávání i s krátkou ukázkou, která zasazuje hledaný výraz v konkrétním případě do souvislostí, jsou volně dostupné. Vyhledávání je možné provést z jakéhokoliv počítače s internetem. Volný přístup k plným textům je ovšem umožněn pouze u dokumentů, které již nepodléhají autorskému zákonu (ve výsledku vyhledávání jsou volně dostupné dokumenty označeny symbolem oka, neveřejné dokumenty symbolem přeškrtnutého oka). K plnému textu neveřejných dokumentů se můžete dostat pouze na vybraných počítačích Národní knihovny ČR (např. v Referenčním centru či Hale služeb).

Kopie vybraných článků (stran periodika, na kterých se článek nachází) je možné získat také na objednávku. K tomuto účelu slouží formulář pro objednávku ze systému Kramerius: http://www.nkp.cz/forms/kopie_kramerius.html

Prostřednictvím již zmíněného fulltextového vyhledávání jsme v systému Kramerius nalezli k případu přestupu J.Bicana z Vídně do Prahy následující články:
Např.
* Národní listy. 1937, roč. 77, č. 10 (10.1.1937), s. 5, 3. vydání. - článek: Bican ohlásil přestup.
* Národní listy.  1937, roč. 77,  č. 36 (5.2.1937 ), s. 6, večerní vydání. - krátký článek: O Bican
* Moravská orlice. 1937, roč. 75, č. 34 (9.2.1937), s. 6, ranní vydání. - článek - počátek kauzy -  Bican se smíří s Admirou?
* Národní politika.  1937 roč. 55, č. 42 (11.2.1937 ), s. 6, polední vydání.  -  článek: O Bicanovi
* Lidové noviny. 1937, roč. 45, č. 87* (17.2.1937 ), s.6, polední vydání.   - článek: Konec Bicanovy cesty z Vídně do Prahy
* Národní politika.  1937 roč. 55, č. 49 (18.2.1937), s. 14, ranní vydání. - článek: Případ Bicanův
* Národní politika.  1937 roč. 55, č. 64 (5.3.1937), s. 6, polední vydání. s. 6. článek: Bican obdrží milost?
* Národní listy. 1937, roč. 77, č. 64 (5.3.1937), s. 6, 3. vydání. - článek: Bican omilostněn nebude.
* Národní politika. 1937, roč. 55, č. 70 (11.3.1937), s. 6, polední vydání. - obsáhlejší článek: Případ Bicanův
* Národní politika. 1937, roč. 55, č. 71 (12.3.1937), s. 6, polední vydání. - článek: Případ Bicanův (doplnění)
* Národní listy. 1937, roč. 77, č. 105 (16.4.1937), s.6, 3. vydání. - článek: Bican v Praze
* Lidové noviny. 1937, roč. 45,  č. 202 (21.4.1937), s. 6, polední vydání. - fotografie: Bicana v Praze
* Národní politika.  1937 roč. 55, č. 118 (29.4.1937), s. 8, polední vydání. - Bican trénuje.