cizí vlastní jména

Text dotazu

Dobry den mam problem vysklonovat jmeno Francis Bacon, Henryk Sienkiewicz a Paul Cézanne. Prosim o pomoc. Dekuji.

Odpověď

Dobrý den, většina cizích příjmení a jmen se v češtině bez problému připojuje k českým skloňovacím vzorům. Pokud příjmení nebo jméno je v 1. pádě zakončeno ve výslovnosti na souhlásku (což je případ i Vámi uvedených), v souladu s povahou koncově vyslovované souhlásky se při skloňováni uplatňují koncovky podle životných vzoru "pan", popřípadě "muž". Jména /"Bacon"/, /"Henryk"/, /"Paul"/ a /"Cézanne"/ - jakožto jména zakončena ve výslovnosti na obojetnou souhlásku - budou se tedy skloňovat podle vzoru "pán"(přičemž jméno /"Henrik"/ patří k podtypu toho vzoru, který ve vokativu singuláru má koncovku /"-u"/). Jména /"Francis"/ a /"Sienkiewicz"/ - jakožto jména zakončena ve výslovnosti na měkkou souhlásku - budou s skloňovat podle vzoru "muž":

nominativ: Francis Bacon, Henryk Sienkiewicz, Paul Cézanne
genitiv: Francis-e Bacon-a, Henryk-a Sienkiewicz-e, Paul-a Cézanne-a (Cézann-a)
dativ: Francis-i Bacon-ovi, Henryk-u Sienkiewicz-ovi, Paul-u Cézanne-ovi (Cézann-ovi)
akuzativ: Francis-e Bacon-a, Henryk-a Sienkiewicz-e, Paul-a Cézanne-a (Cézann-a)
vokativ: Francis-i Bacon-e, Henryk-u Sienkiewicz-i, Paul-u Cézanne
lokál: o Francis-i Bacon-ovi, o Henryk-u Sienkiewicz-ovi, o Paul-u Cézanne-ovi Cézann-ovi)
instrumentál: Francis-em Bacon-em, Henryk-em Sienkiewicz-em, Paul-em Cézannem

V dativu a lokálu singuláru je pro životná maskulina (ke kterým patří i vlastní jména) typické zakončení /"-ovi"/. Následuje-li ve složeném pojmenování za sebou více dativních nebo lokálových tvarů (např. jméno + příjmení), koncovky /"-ovi"/ a /"-u"/ (/"-i"/) s střídají, u posledního slova je však /"-ovi"/: "o Francisi Baconovi".

U francouzských, anglických apod. cizích příjmení končících v psané podobě na nevyslovované (tzv. němé) /-e/ (jako u příjmení Scribe, Verne, Cézanne) se toto písmeno před pádovými koncovkami zpravidla vypouští, nesouvisí-li s výslovností předcházející samohlásky. Vývojové tendence ovsem směřují k ponecháváni tohoto /-e/ v psané podobě (pokud následující pádová koncovka nezačíná rovněž samohláskou /e-/) - aby byla patrná výchozí nominativní podoba jména. Za spisovné se tak považuji oba způsoby (tedy i "bez Cézannea", i "bez Cézanna").

Zdroje:
Knappova, M.: Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Korz, 2002
Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.