čižba

Text dotazu

Význam slova čižba znám (lov ptáků), ale prosila bych vyjasnit původ slova (od čeho je toto slovo odvozeno). Děkuji

Odpověď

Dobrý den, slovo čižba je odvozeno od slovesa číhat, které sloužilo i jako ptáčnický termín. Slovo souvisí s tvarem čouhat, tj. vykukovat (např. z úkrytu) a je zřejmě příbuzné se slovesem koukat (něm. gucken).