citování elektronických příspěvků na webu

Text dotazu

Vážení,
můžete mi poradit, zda je možné citovat několik tiskových zpráv v jedné citaci? Tiskové zprávy popisují asi dvouleté působení ČEZ na albánském trhu. Chronologicky na sebe navazují. Popis těchto událostí, s odkazem na tiskové zprávy, tvoří asi jednu stránku textu.
Je možné ocitovat celou stránku jednou citací, nebo je nutné vždy uvést poznámku pod čarou za několika větami textu, které čerpají z příslušné tiskové zprávy?

Odpověď

Dobrý den,

při citová platí základní pravidlo a to, že dokument by měl být dle Vámi uvedené citace znovu a přesně dohledatelný.

Domníváme se, s ohledem na výše uvedené pravidlo, že byste měl  uvést vždy ke konkrétním údajům konkrétní zdroj. V případě uvedení všech zdrojů v jednom odkazu by byla citovaná či parafrázovaná informace v původním zdroji prakticky nedohledatelná či velmi obtížně vyhledatelná.

Více informací o zpracování kvalifikačních prací a správném citování můžete nalézt mimo jiné v následujících zdrojích:

* VAVREČKOVÁ, Eva a STUCHLÍKOVÁ, Jana. Metodická příručka pro psaní bakalářských prací. Vyd. 1. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav lázeňství, gastronomie a turismu, 2012. 100 s. ISBN 978-80-7248-718-9.

* Jak vypracovat bakalářskou a diplomovou práci. 5., přeprac. a rozš. vyd. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského, 2013. 69 s., xi s. příl. ISBN 978-80-7452-037-2.

* ZBÍRAL, Robert. Příručka psaní seminárních a jiných vysokoškolských odborných prací. Praha: Linde, 2009. 159 s. ISBN 978-80-7201-779-9.

* SYNEK, Miloslav, MIKAN, Pavel a VÁVROVÁ, Hana. Jak psát bakalářské, diplomové, doktorské a jiné písemné práce. Vyd. 3., přeprac. Praha: Oeconomica, 2011. 61, [8] s. ISBN 978-80-245-1819-0.

Aj. (viz Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkp )

Generátor citací, komentář k normě 690(01 0197), informace, jak citovat: www.citace.com