Citáty na záložkách do knihy

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o radu, jaká platí pravidla, pokud chci použít citáty vyznamných osobností na záložky do knih, které chci doplnit vlastní kresbou a vytisknout je. Jak postupovat v případě, že je autorem např. Aristoteles a naopak, pokud se jedná o mladší osobnost?
Velice vám děkuji.
S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

na autory, od jejichž úmrtí uplynulo 70 a více let, se nevztahují autorská práva, a tak se případné použití jejich děl či úryvků z jejich děl řídí pouze dobrými mravy. Díla žijících autorů nebo autorů, od jejichž smrti uplynulo méně než 70 let, jsou chráněna autorským zákonem. Právní podmínky využívání citací jsou ovšem poněkud benevolentnější (viz http://business.center.cz/business/pravo/zakony/autorsky/cast1h1.aspx#par31: „Do práva autorského nezasahuje ten, kdo a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle, b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem, c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu; vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.“). Pokud se ovšem chystáte využít citáty z žijících nebo nedávno zemřelých osobností (zejména pak, chcete-li záložky prodávat nebo veřejně šířit), doporučovali bychom přeci jen celou záležitost konzultovat s právníkem – naše služba bohužel není službou odbornou.