citace základních pravidel pro zpracování archiválií

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně citování. Nevím si rady s ocitováním "Základních pravidel pro zpracování archiválií". Považovat ji za normu nebo knihu se mi nezdá, jelikož neobsahuje určitě náležitostí (ISBN). Zjistila jsem, že je také dostupná z http://www.mvcr.cz/clanek/metodiky.aspx?q=Y2hudW09Mw%3D%3D jako odkaz ve formátu pdf. S tím si ovšem také nevím rady. Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ve fondu Národní knihovny ČR jsou pravidla pro zpracování archiválií popsána takto:

Wanner, Michal a kol. Základní pravidla pro zpracování archiválií. 1. vyd. Praha: Odbor archivní správy a spisové služby MV, 2013. 350 s. ISBN 978-80-86466-34-7.

Pokud kniha neobsahuje ISBN, není to velká překážka, prostě se neuvede.

Citování archivních dokumentů a rukopisů  citační norma ČSN ISO 690:2011 - Bibliografické citace  neřeší (citace mimo normu).

Určitá pravidla ale jsou, viz níže:

Při citování archivních dokumentů postupujeme vždy od většího celku k menšímu: Název instituce (plný oficiální název archivu, muzea), značka/název fondu či sbírky, inventární číslo nebo signatura, číslo kartonu/knihy/složky/spisu, případně datum a místo vydání listin, název nebo stručný popis úředních knih a jejich časový rozsah, u rozsáhlejších materiálů číslo strany.

Název archivu. Název nebo značka fondu. Inventární číslo. Název nebo stručný popis. Datum a místo vytvoření dokumentu.

Které z údajů máte uvést, aby bylo možné pramen bezpečně dohledat, je dobré konzultovat s archivářem či správcem sbírky.

o         Národní archiv v Praze, Apelační soud, i. č. 276, fol. 96r‑99v.

o         Státní oblastní archiv v Plzni, Obchodní a živnostenská komora Plzeň, kart. 55, zpráva o průběhu plenární schůze OŽK z 20. 12. 1917.

o         Zemský archiv v Opavě – Státní okresní archiv Olomouc, fond Archiv města Olomouce, Listiny, inv. č. 1 z 13. října 1261, u Jihlavy.

o         Archivio Secreto Vaticano, Armadio XLIV, vol. 41, f. 177v‑178r

(Příklady převzaty z pokynů pro autory sborníků Minulostí Západočeského kraje a Brno v minulosti a dnes a z návodu pro studenty Univerzity Palackého v Olomouci)

https://sites.google.com/site/novaiso690/co-norma-neresi/archivlie