Citace ústního sdělení

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se Vas zeptat, jak mám v textu diplomové práce citovat sdělení, které mi bylo předáno ústně prostřednictvím rozhovoru s pamětníkem. Používám citaci přímo v textu v závorce. A jak mám potom tento příspěvek ocitovat v seznamu použitých pramenů.

Odpověď

Norma ČSN ISO 690 Dokumentace. Bibliografické citace: obsah, forma, struktura neřeší formu citace v případě ústního sdělení.
V praxi je v textu používán tento způsob citování:
(ústní sdělení) [Citovaná osoba] [Název a adresa pracoviště] [Datum]

Vzor citace ústního sdělení:
podle ústního sdělení Josefa Nováka (studenta VŠE, nám. W. Churchilla 4, Praha 3) dne 7. února 2000.

V seznamu použitých pramenů bychom doporučovali uvést citaci stejným způsobem např. Josef Novák - ústní sdělení (student VŠE, nám. W. Churchilla 4, Praha 3) dne 7. února 2000.

Kolegové z Knihovnického institutu NK ČR však doporučují v každém případě konzultovat tuto problematiku s vedoucím práce.