Citace publikace bez autora harvardským systémem

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi, prosím, říci, jak se cituje v textu publikace bez autora? Například pokud mám publikaci Demografická příručka z roku 1989, bude citace v textu (Demografická 1989) nebo (Demografická příručka 1989), tedy vypisuje se celý název publikace či je možné ho zkrátit? V relevantních dokumentech toto vůbec nemohu dohledat. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pro potřeby tvorby bibliografických citací se využívá výklad normy "Bibliografické odkazy a citace dokumentů", kterou naleznete na adrese http://www.citace.com/soubory/csniso690-interpretace.pdf. Autor publikace může být fyzická osoba nebo korporace. Pokud lze na základě údajů v knize usoudit, že autorem by mohla být korporace (Např. Český statistický úřad), je uváděna do citace i bibliografického záznamů právě tato korporace. Pokud publikace prokazatelně nemá žádného autora, jako první údaj se uvádí název dokumentu, který bychom doporučovali nezkracovat, zvláště když název není výrazně dlouhý.

Pro tento i ostatní příklady Vám doporučujeme již zmíněný materiál o citovaní a v neposlední řadě také konzultace s vedoucím Vaší práce, který by Vám měl poradit nejenom po stránce obsahové, ale právě i formální, týkající se problematických případů citování.