Citace dokumentu, který nemám v ruce

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak ocitovat dílo, které bohužel nemohu získat, tzn. nemám ho v ruce. Cituji z knihy, která původního autora také cituje. Např. mám knihu od pana Nováka, který cituje pana Svobodu. Já se bohužel k dokumentu od p. Svobody nemohu dostat, ale chtěla bych ho citovat. Jak mám v takovém případě postupovat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, ¨

tento druh citování je v odborné literatuře docela běžný, obvykle se k citovanámu textu uvádí odkaz na původní dokument (tedy ve vašem příkladu Svoboda) a k tomu se připojuje citováno u Nováka/in Novák, ... (plus příslušná strana atd.). Po věcné stránce jde o to, aby čtenář mohl text ověřit a pokud by Novák náhodou citoval špatně nebo nepřesně, aby mohl identifikovat zdroj chyby. Zvláštní případ představují texty, které se zachovaly pouze v citátech u jiných autorů (například spisy některých antických autorů), pak je konvence trochu jiná, opírá se většinou o zavedený úzus.