citace Bible

Text dotazu

Jakým způsobem se cituje Bible?

Odpověď

Bible se cituje zavedenou zkratkou příslušné biblické knihy, kapitoly a verše (může být v závorce v textu samotném, nebo v poznámce). Více ke způsobu citování naleznete např. na stránkách Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích - http://www2.tf.jcu.cz/~mackerle/metodickapomucka/enchiridion2.php#3.3.
Zkratky biblických knih používané v češtině, najdete ve vydání Bible, obvykle u obsahu. V dokumentu, např. v bibliografii, je třeba uvést, jaký překlad Bible citujete. Obvykle se cituje ekumenický překlad, který je považován za standardní. Je možné citovat i jiný překlad, např. když jde o citát v určitém kontextu, kde takový překlad lépe vyhovuje.
Pokud chcete Bibli uvést v seznamu literatury, citace by vypadala jako u každé normální knihy. Tedy např.:

Bible : Písmo svaté Starého a Nového zákona. Český ekumenický překlad. 3. přeprac. vyd. Praha : Česká biblická společnost, 1993. 1290 s.