Citace

Text dotazu

Chcela by som sa opýtať, v akom jazyku treba písať v diplomovej práci citáciu z českej knihy, ak píšem prácu v slovenčine. Mám ju citovať v češtine alebo preložiť do slovenčiny? Ďakujem.

Odpověď

Dobrý den,

většina českých "návodů" pro psaní závěrečných bakalářských a diplomových prací uvádí pravidlo, že úryvky z cizojazyčného odborného textu se do práce uvádějí v překladu (originál je možné uvést v poznámce pod čarou). je též třeba uvést, zda se jedná o překlad vlastní či je citováno z již existujícího překladu. Pokud se jedná o úryvek z krásné literatury, většinou se ponechává v originále, pokud neexistuje adekvátní překlad daného díla do českého/ve Vašem případě slovenského jazyka. Pokud existuje překlad, většinou se uvádí citace tohoto vydaného překladu.

Příklad pokynů pro psaní závěrečných prací pro studenty Katedry Občanského sektoru, FHS UK Praha:

Citujete-li ze zahraničního zdroje, pak je třeba jej přeložit a za přeložený citát a příslušný bibliografický  odkaz uvést: "(překlad vlastní)". Pokud je překladů hodně a tato závorka by se zbytečně často opakovala, je lepší v příhodně umístěné poznámce uvést, že všechny překlady/ všechny kromě určitých překladů jsou autorovy/autorčiny vlastní. Originální text není nutné uvádět. Pokud ho z vážných důvodů uvést chcete, nejlépe do poznámky pod čarou.

Citujete-li literaturu přeloženou do češtiny, není třeba překladatele výslovně uvádět, a pokud ho uvést chcete, učiňte tak nejlépe jednorázově v závěrečném seznamu literatury. Příklad:

Tocqueville, Alexis de 2003. Starý režim a Revoluce. Přeložili Adriena Borovičková a Vladimír Jochmann. Praha: Academia.

(Tocqueville, 2003)

Doporučujeme Vám ovšem danou problematiku konzultovat ještě s Vaším vedoucím práce.

Použité zdroje a doporučená literatura:

* http://www.phil.muni.cz/predpisy/vzor_praci.pdf

* http://www.topzine.cz/bibliograficka-citace-jak-sprave-citovat-zdroje-podle-normy

* SCHNEIDEROVÁ, Soňa. Jak nepsat diplomovou práci. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011. 57 s. Günther; sv. č. 4. ISBN 978-80-244-2968-7.

* KLUGEROVÁ, Jarmila, PRÁZOVÁ, Irena a VACÍNOVÁ, Tereza. Jak vypracovat bakalářskou, diplomovou, rigorózní a disertační práci. 3., přeprac. vyd. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského Praha, 2010. 48 s. ISBN 978-80-7452-004-4.

* TAUFER, Ivan, KOTYK, Josef a JAVŮREK, Milan. Jak psát a obhajovat závěrečnou práci: bakalářskou, diplomovou, rigorózní, disertační, habilitační. Vyd. 1. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2009. 40 s. ISBN 978-80-7395-157-3.

* KUBÁTOVÁ, Helena. Rukověť autora diplomky: [čtení a psaní odborných textů ve společenských a humanitních oborech]. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. 121 s. Učebnice. ISBN 978-80-244-2314-2.