číslo 13

Text dotazu

Proč se lidé (někteří) bojí čísla 13?

Odpověď

Dobrý den,

dle psychologů je strach z čísla třináct (někdy umocněno ještě pátkem) pověrčivost a autosugesce. Lidé si v podvědomí zafixují, že tento den není dobrý a očekávají, že se jim něco stane. Pokud někdo trpí až panickým strachem, odborníci tento jev nazývají triskaidekafobie. Dosud se nezjistilo, proč a jak tato pověra vznikla.
Staří Římané a Germáni považovali pátek za šťastný den, který byl zasvěcen bohyni lásky. S nástupem křesťanství však byl tento význam potlačován a nahrazován negativním. V pátek byl ukřižován Ježíš a při Poslední večeři sedělo kolem stolu 13 lidí, přičemž tím třináctým byl Jidáš. Z toho například vznikla pověra, že u stolu nesmí sedět 13, popř. lichý počet lidí. Na rozdíl od lidových pověr je 13 v kabale šťastné číslo.

Použité zdroje: http://ihned.cz/2-13969020-002000_d-6a

http://psychologie.pramenyzdravi.cz/psychologie/strach-z-patku-trinacteho-je-p/622

Silver, Jules. Numerologie : magie a mystika čísel ; [z německého originálu ... přeložila Jarmila Doubravová]. Vyd. 1. Praha : Ikar, 2004. 223 s.