Cirkulace zahraničních časopisů

Text dotazu

Narazila jsem zcela náhodou na termín Cirkulace zahraničních časopisů a zajímalo by mě, co to je.

Odpověď

Jde o pravidelný oběh jednotlivých dokumentů (nejčastěji časopisů) za účelem průběžného informování stálých uživatelů. Cirkulační výpůjční služba se organizuje mezi knihovnami nebo uživateli jedné knihovny na základě pevně stanovených podmínek a pravidel. Realizuje se formou hvězdicovitou (uživatel přebírá a vrací dokument knihovníkovi, který jej poskytne následujícímu uživateli) nebo kruhovou (dokument cirkuluje mezi uživateli). Takže jednoduše řečeno jde o obíhání dokumentu mezi čtenáři. Například existuje seznam čtenářů, kteří mají zájem o časopis RELAX a ti dostanou každé nové číslo k prostudování, aniž by o ně museli pokaždé žádat a hlídat si, kdy vyšlo.