církevní sňatek

Text dotazu

Dobrý den, nemohu se dopátrat informace: kdo odvádí nevěstu k oltáři, pokud její otec již nežije? Existují nějaká společenská pravidla při výběru náhradníka? Děkuji za odpověď H. Pěnová

Odpověď

Dobry den,

domnivame se, ze jedna-li se o cirkevni snatek, poradi Vam oddavajici knez, ktery s Vami povede predsvatebni rozmluvy.
Kniha SLUKOVA, Andrea. Svatba: pruvodce pro zacatecniky i pokrocile. Praha: Grada Publishing, 2001. uvadi (a je to rozdeleno podle te ktere cirkve) na str. 79: "... Do kostela se vstupuje ve dvojicich, jako pri obcanskem snatku, za doprovodu hudby, nejcasteji svatebniho pochodu. Vsichni svatebcane se rozestoupi a vytvori spalir pro nevestu a jejiho otce. Je pripustne, ze snoubenci vstupuji jiz spolu. Na rozdil od obcanskeho snatku stoji nevesta pred oltarem vlevo, zenich vpravo...."

Myslim si, ze zalezi na domluve, otce by mohl nahradit muz, ktery je neveste velmi blizky (stryc, kmotr, rodinny pritel, otcim, starsi bratr).
Nepodarilo se mi nalezt v pisemnych zdrojich zavazne pravidlo, ktere by urcovalo, kdo ma doprovodit nevestu k oltari, nema-li uz vlastniho otce.