činčila

Text dotazu

Ja chovam doma cincilu.A nevim cim ji mam krmit.Prosim poradte mi.Dekuji

Odpověď

Dobry den, zakladnim krmivem pro cincily je specialni lisovane krmivo, seno a voda.
Specialni krmivo pro cincily sezenete jen v obchodech s chovatelskymi potrebami. Pri koupi si dejte pozor na datum vyroby - lisovane krmivo by pri zkrmovani nemelo byt starsi 4 mesicu, jinak vitaminy ztraceji ucinnost.
Zadne jine rovnocenne zakladni krmivo neexistuje. Nahrazovani krmiva urceneho pro cincily granulemi pro jine hlodavce muze vest u techto zvirat k vaznym onemocnenim.

Seno by melo byt dostatecne odlezele a suche (nesmi byt sebemene vlhke).
Dulezite je, zda behem skladovani nebylo napadene plisni (zpusobuji cincilam nebezpecny prujem). Vyhodne je skladovat seno v obalu s dirami pro vetrani.
Dobre skladovane seno je aromaticke, neni citit plisni nebo zatuchle. Seno sezenete v obchodech s chovatelskym zbozim, i v tomto pripade je ovsem dobre pred predlozenim zvireti zkontrolovat, zda neni vlhke nebo plesnive.

Cerstva pitna voda musi byt cincile podavana denne. Mela by mit pokojovou teplotu. Ve vetsine mest obsahuje voda z vodovodu chlor, proto musi byt predem prevarena. Jednou za mesic je dobre do pitne vody pridat nekolik kapek specialnich kombinovanych vitaminu (sezenete v obchodech s chovatelskim zbozim).

Pri krmeni cincily a pri dennim kontaktu se zviratkem je dulezite obcas je privabit nabidnutim oblibeneho pamlsku. Jako pamlsek prichazi v uvahu: denne maly kousicek jablka nebo mrkve, jednotlive rozinky, susene ovoce, list cerstveho salatu nebo pampelisky. Prilezitostne muzete zviratku nabidnout i kousek tvrdeho bileho chleba nebo housky. Vsechny vhodne pamlsky lze vsak cincile podavat jen v omezenem mnozstvi. Olejnata semena (slunecnice,
orisky) podavejte jen prilezitostne - mohou cincile zpusobit poskozeni jater.

Zakladni potravou je dobre cincilu zaopatrovat navecer, kdyz zacina byt cila. Staci ji dat do krmitka lehce navrzenou polevkovou lzici lisovaneho krmiva a do senicku jednu az dve hrstky sena. Pres den by mela cincila mit k dispozici pouze seno (pokud zviratko ma vetsi zpotrebu sena, muzete mu zvetsit davku).
Nahle zmeny ve slozeni potravy mohou cincile zpusobit prujem nebo zacpu.
Zmena by tedy mela probihat nekolik tydnu, behem nichz je nova potrava ve zvetsujicim se mnozstvi primichana do obvykle.

Pro vice informaci ohledne chovu cincil Vam doporucuji knihu Maike Roeder-Thiedeove Cincila jako domaci zvire nebo internetove stranky http://www.cincily.cz vedeny zkusenou chovatelkou MVDr. Dominikou Svehlovou.

Zdroje:

Roeder-Thiedeova, M.: Cincila jako domaci zvire. Praha: Jan Vasut, 1999

http://www.cincily.cz/krmeni.asp