chtěla bych najít dvě stejné knihy ze sociální tématikou

Text dotazu

chtěla bych najít dvě stejné knihy ze sociální tématikou - jednu v češtině, druhou v originálu angličtině-pokud možno lehčí angličtina

Odpověď

Dobrý den,

i když to z Vašeho dotazu není úplně patrné, předpokládáme, že jste měla na mysli beletrii nikoliv odbornou literaturu. Pokusili jsme se vytipovat několik děl týkajících se sociálních otázek z anglické a americké literatury, ke kterým máme v Národní knihovně ČR k dispozici i originál, jedná se vždy však o původní vydání (viz elektronický katalog NK ČR - http://aleph.nkp.cz/cze/nkc). Přepracovaná, zkrácená nebo zjednodušená vydání v angličtině jsme pak hledali např. v katalogu Městské knihovny v Praze (http://search.mlp.cz/cz) nebo také v jiných českých knihovnách - krajských a odborných - prostřednictvím Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc). Další exempláře byste se mohla pokusit dohledat ještě také v katalogu knihovny, kterou navštěvujete, nebo knihoven ve Vašem okolí.

Z anglické literatury:

* John Galsworthy – Sága rodu Forsytů = The Forsyte Saga (v NK ČR máme pouze původní originál, zkrácené či zjednodušené vydání jsme nenalezli)

* Elizabeth Gaskell – Marie Bartonová = Mary Barton (v NK ČR máme pouze původní originál, zkrácené či zjednodušené vydání jsme nenalezli)

* Elizabeth Gasketll - Sever a Jih = North and South (v NK ČR máme pouze původní originál, zkrácené a převyprávěné vydání má např. Městská knihovna v Praze, další také v Souborném katalogu ČR)

* Charles Dickens – Zlé časy = Hard Times (v NK ČR máme pouze původní originál, zjednodušená četba viz Souborný katalog ČR)

* Charles Dickens - Oliver Twist = The Adventures of Oliver Twist (v NK ČR máme pouze původní originál, převyprávěná vydání pro výuku angličtiny viz Souborný katalog ČR)

Z americké literatury:

* John Steinbeck – Hrozny hněvu = The Grapes of Wrath (v NK ČR máme pouze původní originál, zkrácená a převyprávěná anglická vydání k dispozici v Městské knihovně v Praze)

* Theodore Dreiser – Americká tragédie = An American Tragedy (zkrácené a zjednodušené anglické vydání v Souborném katalogu ČR)