Chronologický vývoj dřevostaveb

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda by jste mohli sepsat chronologický vývoj dřevěných
staveb po současnost v Americe, Evropě, ČR a Asii.

Odpověď

Dobrý den,

jak je uvedeno v pravidlech pod formulářem pro zadání dotazu (http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu/#pravidla) , účelem služby Ptejte se knihovny není zpracovávat a sepisovat žádné referáty, seminární ani jiné práce nebo texty. Můžeme Vám pouze doporučit některé prameny, kde byste mohl nalézt odpověď, nebo Vám pomoci s jejich vyhledáním.

K uvedenému tématu můžete využít např. následující publikace:

* VAVERKA, Jiří et al. Dřevostavby pro bydlení. Praha: Grada, 2008. 376 s.: il. (některé barev.), plány; 25 cm. (Stavitel). ISBN 978-80-247-2205-4.

* Historické a současné dřevěné konstrukce: sborník konference: 17. květen 2007, Kostelec nad Černými lesy - zámek / editoři sborníku Jana Vanduchová, Jana Zajacová. V Praze: Česká zemědělská univerzita, Fakulta lesnická a environmentální, katedra staveb a územního plánování, 2007. 207 s.: il.; 30 cm. ISBN 978-80-213-1641-6.

* GERNER, Manfred. Die Kunst der Zimmerer: Meisterwerke aus Europa, Amerika und Asien. Stuttgart : Deutsche Verlags-Anstalt, c2002. 151 s. : il. (některé barev.) ; 30 cm. ISBN 3-421-03287-4 (váz.)

* architektonické památky * tesařství -- dějiny * tesařství -- Evropa * tesařství -- Amerika * tesařství -- Asie * dřevěné stavby

* ZAHRADNÍČEK, Václav; HORÁK, Pavel. Moderní dřevostavby. Brno: ERA, 2007. 155 s.: il. (některé barev.), plány ; 20 x 21 cm. (21. století). ISBN 978-80-7366-109-0.

* SCULLY, Vincent Joseph. The shingle style and the stick style : architectural theory and design from downing to the origins of Wright. New Haven: Yale University Press, c1971. lix, 184 s., [71] s. obr. příl. : il. ; 26 cm. (Yale historical publications : history of art ; 20). ISBN 0-300-01519-4.

* dřevěné stavby -- Spojené státy americké -- 19. stol. * architektura -- Spojené státy americké -- 19. stol. * obytné domy -- Spojené státy americké -- 19. stol. * studie

* Architecture in wood : a history of wood building and its techniques in Europe and North America / Arne Berg ; Edit. by Hans Jürgen Hansen ; Transl. by Janet Seligman. London: Faber and Faber, 1971. 288 s. : il.

* HOUDEK, Dalibor; KOUDELKA, Otakar. Srubové domy z kulatin. Vážany nad Litavou: JoshuaCreative, c2009. 175 s. : il. (převážně barev.), plány ; 23 cm. ISBN 978-80-904414-0-8.

Záznamy jsme nalezli v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) , pokud jste čtenářem NK ČR, informace o možnostech výpůjčky a odkaz pro zadání požadavku na výpůjčku jsou k dispozici pod ikonou Exempláře. Dostupnost dokumentů v jiných českých knihovnách je možné ověřit prostřednictvím Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ).

V článkové bibliografii ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl) jsme ještě nalezli dva články, které by pro Vás mohli být také užitečné. Databáze obsahuje pouze citace článků, plné texty je třeba dohledat přímo v tištěných dokumentech.

* BAĎUŘÍKOVÁ, Marie. Dřevěné stavby -tradice a současnost. 11 fot., 13 obr. In: Národopisná revue. ISSN 0862-8351. Roč. 20, č. 2 (2010), s. 97-111.

* PEŘINKOVÁ, Martina. Historie a současnost dřevěné architektury. In: Architektura - představy a skutečnost. Ostrava: Stavební fakulta Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, 2009. ISBN 978-80-248-2008-8. S. 52-53.