Chronica Boemorum/Bohemorum

Text dotazu

Co to byla Chronica Bohemorum. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Chronica Boemorum (někdy také uváděno Bohemorum) je latinský název pro Kosmovo dílo Kronika česká. Publikace je v několika exemplářích dostupná v českém překladu v NK ČR, záznamy děl spolu s nabídkou výpůjčky získáte postřednictvím online katalogu NK ČR na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ , do pole Kombinace slov z různých údajů můžete zadat heslo např. Kosmas Kronika česká.

Encyklopedie Wikipedie uvádí jako další variantní název tohoto díla Kronika Čechů, odkaz viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_literatura .

Dle online katalogu NK ČR Chronica Bohemorum je také název pro zvukový záznam: Chronica Bohemorum [zvukový záznam]. S.l. : Angel, p1994. 1 zvuková deska (41 min., 47 sec.) : digital, stereo ; 12 cm + 1 leták (12 x 24 cm.

Jedná se o náboženské křesťanské zpěvy s následujícím obsahem:

Nobis est natus. Vánoční (lidový zpěv) (3:36) ; Gaudeamus omnes (Praha, Sv. Vít 13. stol.) (1:36) ; Aleluia (Magister Leoninus: Magnus Liber Organi 1160) (1:52) ; Primo tempore (Praha, rukopis Národní a universitní knihovny 14.stol.) (1:43) ; Stirps regalls fecundatur - Gloriosae dominae - Salve mundi domina (Mnichovský rukopis 15. stol., Speciálník královéhradecký 15. stol.) (2:45) ; Stella splendens (Katalánie, Libre Vermell 14. stol.) (10:11) ; Gaudevirgo mater Christi - Gaude virgo regia egregia - Gaude Dei genitrix (Mnichovský rukopis 15. stol., Franusův kancionál 1505) (2:50) ; Iesu dulcis memoria (Bernardus S. Claravallensis 12. stol.) (1:27) ; Buď Buohu chvála, čest(Speciálník královéhradecký 1500) (2:07) ; Pane Bože, buď při nás, když budeme mřieti (Speciálník královéhradecký 1500) (6:23) -- Ave lumen. Christus surrexit - Christus surrexit - Chorus nove (Franusův kancionál 1505) (4:06) ; Ave caro - O Ihesu (Praha, rukopis Národního muzea 15. stol.) (1:28) ; Cristus surrexit (Speciálník královéhradecký 1500) (1:29).

K zvukovému záznamu byl vydán také stejnojmenný plakát: Chronica Bohemorum [grafika] : hudba starobylých Čech nově oživená na CD : 1. Nobis est natus, středověké vánoce : 2. Ave lumen, raně renesanční velikonoce : výběr z nejlepších skladeb. Praha : Kulturní agentura Angel, [1995]. 1 plakát : barev. ; 42 x 30 cm.