chrliče na katedrále sv. Víta

Text dotazu

Jsou i v současnosti funkční chrliče na katedrále sv. Víta?

Odpověď

Dobrý den,

v dostupné literatuře se nám bohužel nepodařilo nalézt více informací, které by potvrzovaly či vyvracely funkčnost chrličů na katedrále sv. Víta. Pouze ve článku Péče o katedrálu  sv. Víta, Václava a Vojtěcha v letech 1994 - 2004 je zmínka, že v roce 2001 byla restaurována řada funkčních i dekorativních chrličů na jihozápadní věži.

* CHOTEBOR, Petr. Péče o katedrálu  sv. Víta, Václava a Vojtěcha v letech 1994-2004. Zprávy památkové pece. 2005, roc. 65, c. 5, s. 422-426.
* CHOTEBOR, Petr. Stručný přehled oprav katedrály sv. Víta za poslední čtvrtletí. Zprávy památkové péče. 1994, roc. 54, c. 9, s. 319-324.

Vnějšek katedrály je popsán např. v knize Umělecké památky Prahy nebo v monografii Katedrála sv. Víta na pražském hradě.

V Uměleckých památkách je na straně 82 uvedeno, že opěrný systém katedrály byl budován P. Parléřem současně s horní částí chóru a měl za úkol svést tlak kleneb prostřednictvím oblouků až k vnějším pilířům, postaveným mezi kaplemi. Kromě toho bylo také jeho úkolem odvádět vodu ze žlabů kolem střechy vysoké lodi k chrličům, zasazeným do čel nebo nároží říms vnějších mezikaplových pilířů. V sedlech nad opěrnými oblouky bývaly olovem vyplechované odpadní žlaby, jež prostupovaly pilíři až chrličům. Na místě nezůstal zachován žádný z původních chrličů. Podrobně jsou chrliče a jejich umístění popsány v knize Katedrála svatého Víta na pražském hradě v kapitolách věnovaných vnějšímu plášti katedrály.

* Umělecké památky Prahy. [4.dil]. Pražský hrad a Hradčany. Praha :Academia, 2000. 521 s. ISBN 80-200-0832-2.

* LIBAL, Dobroslav; ZAHRADNÍK, Pavel. Katedrála svatého Víta na Pražském hradě. Praha : Unicornis, 1999. 206 s. ISBN 80-901587-6-5.

Chrliče, respektive jejich opravy a případné náhrady původních prvků novými jsou zmiňovány v různých článcích o opravách katedrály. Články si můžete vyhledat v databázi ANL (https://aleph.nkp.cz/cze/anl). Do pole Předmět zadejte např. slova katedrála sv. Víta rekonstrukce

Pro přesné zodpovězení Vašeho dotazu bychom Vám doporučili obrátit se přímo na Odbor památkové péče Kanceláře Prezidenta republiky - https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/kancelar-prezidenta-republiky/organizacni-struktura#c16