Chová se jak V/vandal?

Text dotazu

Můžete mi prosím vysvětlit, proč se o někom, kdo se chová neuctivě k cizímu majetku říká, "chová se jak vandal"? Pravděpodbně to bude mít nějakou souvislost s germánským kmenem Vandalů...jakou ale?

Díky.

Odpověď

Dobrý den,

slovo vandal, vandalismus, vandalství je opravdu spojeno s germánským kmenem Vandalů.

 "Vandalové, jeden z germánských kmenů, kteří se dali na pochod za velkého stěhování národů, přišli od Severního moře a usadili se načas v Podunají. Odtud se na počátku pátého století vypravili dál; pronikli k Rýnu, prošli celou Francií a vpadli do Španěl, kde založili mocnou říši. (Andalusia, původně Vandalusia, půvabné jméno jednoho španělského kraje, ještě dnes připomíná pobyt Vandalů na Pyrenejském poloostrově.) Jejich král Genserich nebo taky Gaiserich, „muž těla nevzhledného, ale ducha vynikajícího,“ se pak pustil ještě dál. Vpadl totiž přes gibraltarskou úžinu do Afriky. Vandalové se zmocnili celého jižního pobřeží Středozemního moře až po dnešní Libyi, pořídili si loďstvo, s jehož pomocí dobyli potom část Sicílie a v divokých nájezdech po dlouhou dobu pustošili samo italské pobřeží. Nakonec si troufli i na Řím, když je k tomu vybídla sama římská císařovna Eudocia, která se chtěla pomstít svému vnucenému manželu. Vandalové Řím obsadili a za čtrnáct dní zběsilého řádění obrátili nádherné hlavní město světa naruby. Z veřejných budov i soukromých domů vzali, co mohli unést, a všechno ostatní rozbili. Své mistrovství v pustošení uplatnili však nejvíc v Kartágu: napřed město vyloupili  a nakonec všechny stopy zahladili obrovským požárem. Bohaté město prý hořelo sedmnáct dní a zbyla z něho jen obrovská hromada popela. (Mimochodem - Kartágo mělo tuhý život: ještě před Vandaly ho rozbořili Římané, po Vandalech bylo také znovu vybudováno a po dalších dvou stech letech znovu zničeno, tentokrát Araby.) Novináři nebyli ovšem první, kdo použili dnes zcela běžného slova vandalství, vandalismus. O to, že si vzpomněl zrovna na Vandaly, když hledal jiné slovo pro barbarství, má zásluhu biskup Gregoire z francouzského města Blois. Taky ten nepochybně věděl, že Hunové, Tataři, Ostrogòti a Visigòti si v ničem nezadali s Vandaly, ale přesto si vybral právě je, když se za Velké revoluce obrátil na poslance Konventu a žádal je, aby zabránili řádění, které nazval poprvé a v dnešním významu - vandalismem; měl pravděpodobně na mysli řádění Vandalů v Římě."

(citováno heslo Vandalství z publikace: POKORNÝ, Jindřich, ed. Zakopaný pes aneb o tom, jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví. 1. vyd. Praha: Albatros, 1976. str. 395 - 396)

Další zdroje, které vznik tohoto slova a jeho používání vysvětlují:

* KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká?. Olomouc: Alda, 1994. 88 s. ISBN 80-85600-31-5.

* http://www.rozhlas.cz/cesky/puvodslov/_zprava/vandalismus--1341351