Chléb se solí

Text dotazu

Dobrý den ,
potřebovala bych vědět jak správně se přivítává chlebem a solí .
Čekám návštěvu ze zámoří / - kamarád bude po 49 letech v Čechách /.
Potřebuji vědět - nabízí se celý pecen chleba ? nebo už nakrojený ?
Děkuji za pomoc .

Odpověď

Dobrý den,

chléb je nejdůležitější potravina všech kulturních národů, je symbolem základní stravy.

Zdroj: HEINZ-MOHR. Gerd. Lexikon symbolů. Obrazy a znaky křesťanského umění. Praha: Volvox Globator, 1999.

Podle staré tradice podat - nabídnout někomu chléb a sůl znamená přivítat někoho tradičně, prostě, přátelsky. Je to starý slovanský zvyk, viz odkaz na archiv Ptejte se knihovny níže. Chléb byl vždy víc než pouhým pokrmem - byl a zůstal symbolem bytí. Vítání chlebem a solí znamená, že nikdo nebude trpět hlady.

Zdroj: Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy slovesné. Praha: Academia, 1994.

Z knihy Babička od Boženy Němcové: "...kdo u mne nepřijme chléb a sůl, ten není hoden, abych mu židli podala."

Přesný popis toho, jak by měl vypadat přivítací "ceremoniál" chlebem a solí , jsme nenašli. Někde se píše, že podali chléb, našli jsme i, že podali jenom krajíc (skýva) chleba. Domníváme se ale, že by to asi nejspíš mělo vypadat nějak takto: na ošatce bochníček chleba, odkrojené a připravené z něj 1 - 2 krajíčky a slánka se solí. Kdyby totiž nebyl krajíc ukrojený, musel by být u toho ještě nůž a o tom se nikde nepíše a navíc ne každý je schopný ukrojit chleba bez položení na stůl nebo aby se neušpinil od pomoučené strany bochníku. Ani ulomit z celého pecna by nemuselo být jednoduché. Na obrázcích jsme většinou viděli hospodyni s chlebem a vedle ní mladší děvče se slánkou v ruce, ale jistě může být scénář jinak, slánka může ležet na podnese vedle chleba...

V Československé vlastivědě (Praha: Orbis, 1963 - .) na str. 529 se píše: "Když přišel do domu host, poctili ho podle starého slovanského zvyku nejprve chlebem a solí. Jestliže upadl kousek chleba na zem, zvedli jej a políbili."

"...natáhla k ní ruku s podnosem. Teprve teď jsem na něm uviděla krajíček chleba a slánku se solí. Pak už jsem slyšela její starý hlas, který zněl lahodněji než kdykoliv předtím: "Vítám tě Johanko, ať je každý tvůj krok v tomto domě šťastný, buď solí a chlebem pro nás všechny."

Z knihy ZELINOVÁ, Hana. Ďáblův čardáš. Praha: Československý spisovatel, 1974. S. 151.

Odkaz na dotaz PSK v uložišti (archivu) PSK, který se váže k Vašemu dotazu http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/vitani-chlebem-a-soli.