Charitativní činnost

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o doporučení literatury, popřípadě i periodik, vhodných k bakalářské práci, a to na téma charitativní činnost (zejména z pohledu religionistiky). Prosím o tituly, které budou odpovídat tomuto heslu všeobecně, pokud můžeme, prosím i o materiály vztahující se k Ústeckému kraji, zvláště co se týče charity přímo v Ústí nad Labem.

Předem Vám velice děkuji za čas, který věnujete odpovědi mé žádosti.

Odpověď

Odpověď na Vaši otázku zpracovala kolegyně z knihovny filosofie a religionistiky FF UK ve spolupráci s pracovníky Ústavu filosofie a religionistiky (UFaR).

 Dobrý den, velmi se omlouváme, že se nám podařilo sestavit jen fragmentární odpověď.

 Knihovna Ústavu filosofie a religionistiky bohužel literaturou specializovanou na téma charitativní činnosti z pohledu religionistiky nedisponuje. Pokud jde o religionistický přístup, mohly by Vám však z obecnějšího hlediska pomoci níže uvedené publikace (informace o umístění titulů v jednotlivých knihovnách UK naleznete v Centrálním katalogu UK, https://ckis.cuni.cz/):

MARKHAM, Ian S. Do morals matter?: a guide to contemporary religious ethics. Malden: Blackwell, 2007. ISBN 1-4051-5377-6. (Obsah: http://www.loc.gov/catdir/toc/ecip068/2006004751.html) . ---Knihovna ÚFaR FF UK

  • SCHWEIKER, William. The Blackwell companion to religious ethics. Malden, Mass.: Blackwell, 2008. Blackwell companions ro religion. ISBN 978-1-4051-7758-0

      • Knihovna ÚFaR FF UK
  • CHILTON, Bruce D. a Jacob NEUSNER. Judaism, christianity, islam, hinduism, and buddhism on the ethics of family life: what do we owe one another ?. Belmont: Wadsworth, 2000. Comparing religious traditions. ISBN 0-534-53055-9.

      • Knihovna ETF UK
  • ONDRAČKA, Lubomír, Luboš KROPÁČEK, Tomáš HALÍK, Milan LYČKA a Marek ZEMÁNEK. Smrt a umírání v náboženských tradicích současnosti. V Praze: Cesta domů, 2010. ISBN 978-80-904516-3-6. (Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201106/contents/nkc20112166278_1.pdf) Na první pohled se může zdát, že kniha nesouvisí s tématem charitativní činnosti, ale vzešla z přednáškového cyklu uspořádaného Cestou domů (https://www.cestadomu.cz/) a jak je patrné z anotace uvedené zde: http://www.kosmas.cz/knihy/209331/smrt-a-umirani-v-nabozenskych-tradicich-soucasnosti, s péčí o druhé jednoznačně souvisí. Téma smrti a umírání v křesťanství, islámu, buddhismu, hinduismu a židovství zde představují naši přední religionisté, kteří působí buď na Filozofické fakultě UK, nebo přímo na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK.

      • Knihovna ÚFaR FF UK, Knihovna Jana Palacha, knihovny ETF, HTF, KTF…

Další publikace, které jsme dohledali, se dané problematice věnují spíše s teologického pohledu a jejich relevantnost proto nejsme s to zodpovědně posoudit.

 MESSINA, Rosario. Dějiny charitativní činnosti (italského originálu přeložila Terezie Brichtová). Karmelitánské nakladatelství, 2005. ISBN 80-7192-859-3 – knihovny ETF, HTF, KTF, Jinonice

  • ARNOLD, William V. Introduction to pastoral care. Philadelphia: Westminster Press, c1982. ISBN 0-664-24400-9 – knihovny ETF, HTF

  • HNÍK, František. The philanthropic motive in Christianity : an analysis of the relations between theology and social . Oxford: B. Blackwell, 1938. – Historický kabinet FF UK, HTF (vizte i další díla Františka M. Hníka)

  • CAMPBELL, Alastair V. A dictionary of pastoral care. London: SPCK, 1987. ISBN 0-281-04239-X. – ETF, HTF

    Na závěr připojujeme odkazy na dvě periodika, která by Vám mohla být k užitku.

  • Charitas et Veritas (http://www.caritasetveritas.cz/)

  • Journal of Religizs Ethics (http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/(ISSN)1467-9795), který odebírá ETF

    Doufáme, že Vám některý z výše uvedených odkazů bude ku prospěchu a přejeme mnoho zdaru a úspěchu nejen při psaní závěrečné práce.