Chámovod

Text dotazu

Ráda bych se zeptala na původ slova chámovod. \"Je-li u žen vejcovod, proč není u mužů spermiovod?\" - ptají se moji žáci a já se k nim tedy přidávám. Děkuji

Odpověď

Chám - sperma (od středočeské doby); nyní biologický termín, od toho je odvozeno chámový, chámovod.
Je totožné s chám - kdysi potupná přezdívka sedláka [Od Cháma, zlořečeného syna Noemova. Přenesení tohoto názvu na poddané má příčinu v tom, že Chan-aan, synové Chámovi, jsou Kananejští, kteří se chápou jako nevolníci], a to jako kalk (z 16. stol.) něm. slova. V němčině bylo odedávna (a dosud je v argotu) "kalter Bauer", sperma ejakulované při přerušené souloži, kde B. prý patří ke gótskému kořeni znamenajícímu rozkoš, ale pak neporozuměním bylo ztotožněno s Bauer - sedlák.

chámovod - řidčeji též semenovod

Zdroje:
1. MACHEK, V. Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Academia, 1968.
2. Slovník spisovného jazyka českého. II. H-L. Praha : Academia, 1989.

Pokud byste potřebovala podrobnější vysvětlení původu slova, zkuste se obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český.
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php

email: poradna@ujc.cas.cz