Chammurapiho zákony

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat do čeho byly vytesávány Chammurapiho zákony

Odpověď

Dobrý den,

Chammurapiho zákoník je vytesán do dioritové stély - černého kamene. "Stéla nazývaná "zákony Chammurapiho" byla nalezena při archeologickém výzkumu města Sús, kam byla spolu s další kořistí zavlečena ve 13. st. př. Kr. Elamity."

(Encyklopedie starověkého Předního východu. 1. vyd. Praha : Libri, 1999. s. 129.)

Stéla byla pádem rozlomena na 3 části. Po sestavení jednotlivých dílů do sebe měřila 2,25 m s dolním obvodem 1,90 m a horním 1,65 m.

(KLÍMA, Josef. Nejstarší zákony lidstva : Chammurapi a jeho předchůdci. 1. vyd. Praha : Academia, 1979.)

"Na jejím vrcholu je reliéf, který zobrazuje krále Chammu-rabiho před trůnícím bohem (pravděpodobně Šamašem). Pod tímto reliéfem je vytesán text zákoníku, který se skládá ze tří částí. V prologu, který je psán v první osobě, se král zmiňuje o významných skutcích, které podnikl na poli válečném i mírovém. (...) Po prologu následuje vlastní text zákonů a celé dílo je završeno epilogem." Epilog obsahuje přání, aby dané zákony byly dodržovány navěky, požehnání budoucím vladařům a proklínací formuli, podle které bude bohy potrestán každý, kdo by stélu ukradl, zničil či poškodil.

(PECHA, Lukáš. Babylónie. 1. vyd. Praha : Libri, 2006. s. 115.)

Více informací o Chammurapiho (či Chmmu-rabiho) zákoníku můžete nalézt ve výše zmíněných publikacích či v následujících zdrojích:

* RIZZA, Alfredo. Asyřané a Babyloňané : poklady starobylých civilizací. V Praze : Euromedia Group - Knižní klub, 2007. ISBN 978-80-242-1893-9.

* NOVÁKOVÁ, Nea. Dějiny Mezopotámie. Praha : Karolinum, 1998. ISBN 80-7184-416-0.

* GLASSNER, Jean-Jacques. Mezopotámie : 34. století př.n.l. až 539 př.n.l.

1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2004. ISBN 80-7106-664-8.

* Wikipedie: http://cs.wikipedia.org/wiki/Chammurapiho_z%C3%A1kon%C3%ADk

Další literatura - viz dotaz Ptejte se knihovny:

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/ola001/chamurapiho-zakonik