Četnictvo - sebeobrana

Text dotazu

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda-li se někde rozebírá sebeobrana četnictva. Moc děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

chod četnických stanic a jednotlivé povinnosti, zákazy a nařízení pro četnictvo upravovaly v první polovině 20. století organizační předpisy - služební instrukce.
Tyto instrukce vydané 13.7. 1923, Výnos Ministerstva vnitra č. 47.446/13, upravovaly všechny okruhy problémů týkajících se postavení a činnosti četnictva.
Dle těchto instrukcí byl "četník při provádění služebních výkonů povinen chovat se vážně, slušně a uctivě, vystříhat se přehmatů, sprostot a surovostí slovem a činem." Důraz byl tedy kladen na předcházení možným konfliktům.
Pokud se ovšem četník do konfliktu dostal a hrozilo mu napadení ze strany pachatele, byl oprávněn použít k sebeobraně a obraně dalších osob donucovacích prostředků, v krajním případě i zbraně.
O použití zbraně pojednával paragraf 13 zákona č. 299/1920 Sb. z. a n. (dané nařízení bylo novelizováno v roce 1927 a 1928). Dle tohoto nařízení mohl četník užít zbraně jen v případě:
1. nutné obrany, aby odvrátil násilný útok, jež na něho byl učiněn, nebo jímž ohrožuje život jiné osoby 2. nelze-li jinak překonati odpor, jež směřuje k zmaření služebního výkonu 3. aby bylo zamezeno útěku nebezpečného zločince V roce 1927 byla práva četníků na použití zbraně rozšířena ještě o situaci ohrožení.
Všechny, i sebeobranné prostředky, směly být užity až po předchozím slovním upozornění a případném použití mírnějších donucovacích prostředků ( napomenutí, zatčení, přiložení svěracích řetízků, pronásledování, vyzvání přítomných osob k pomoci, použití méně nebezpečné zbraně).
O veškerém použití zbraní byl veden záznam, který byl předáván Ministerstvu vnitra.
Více se můžete dočíst v publikacích:
* MACEK, Pavel. Dějiny policie a četnictva. II, Československá republika (1918-1939). 1. vyd. Praha : Police history, 1999. ISBN 80-902670-0-9 (váz.)
* MACEK, Pavel. Dějiny policie a četnictva. I., Habsburská monarchie (1526-1918). 1. vyd. Praha : Themis, 1997. ISBN 80-85821-52-4 (váz.)
* MACEK, Pavel. Dějiny policie a četnictva. III., Protektorát Čechy a Morava a Slovenský stát (1939-1945). 1. vyd. Praha : Police history, 2001. ISBN 80-86477-01-0.
Zákon o četnictvu:
*
http://www.cetnictvo.cz/nove/cetnictvo/historie.htm#Zákon_č._299/1920_Sb.,_z
e_dne_14._dubna_1920,_o_četnictvu_