cestovní ruch

Text dotazu

Dobrý den, měla bych takový dotaz nikde na internetu nemůžu najít definice rekreačního střediska, rekreační obce, lázeňského místa, městského střediska a chatové oblati, týká se to objektu cestovního. Přesněji Objekt cestovního ruchu z hlediska funkcí. Můžete mi doporučit nějaké webové stránky,kde to najdu nebo aspoň nějakou definici napsat, mockrát děkuji

Odpověď

Dobrý den,
pro zjištění informací k Vašemu dotazu Vám vřele doporučuji knihu PÁSKOVÁ, Martina; ZELENKA, Josef. Výkladový slovník cestovního ruchu. [Praha] :
Ministerstvo pro místní rozvoj, 2002. 448 s. ISBN 80-239-0152-4.
Zde naleznete výklady různých pojmů vztahujících se k cestovnímu ruchu, mezi nimi také rekreační středisko, lázeňské místo, chatová oblast a další pojmy z Vašeho dotazu.

Ukázkou Vám uvádíme definice některých z nich:

* Rekreační středisko (ang. holiday activities resort, leisure activities
resort) = místo (území, z toho vyplývá i možné vztáhnutí na pojem rekreační
obec) vybavené pro rekreaci, často specializované na určitý typ rekreace (sportovní, letní  u vody, zimní, atd.).
* Lázeňské místo (angl. spa resort, health resort) = území, kde jsou nebo mají být zřízeny přírodní léčebné lázně, prohlásí vláda ČR na návrh ministra zdravotnictví za lázeňské místo. Pro lázeňská místa se vydávají lázeňské statuty, v nichž se blíže vymezí rozsah lázeňského území a stanoví se v něm i potřebná ochranná opatření.
* Chatová osada (angl. recreation camp) = 1. ubytovací zařízení pro přechodné ubytování hostů výhradně v ubytovacích objektech (zpravidla v chatách, bungalovech, srubech) provozovatele na vymezeném území.  2.
lokalita s koncentrovaným výskytem chat, rekreačních  domků , příp.
zahradních domků.

Nejsou zde některá Vámi uvedená hesla, např. městské středisko, ale naleznete zde vhodný ekvivalent, máte-li na mysli pojem ve smyslu městské historické jádro nebo turistické informační centrum.

Využít můžete dále také např. publikace:
* ČECH, Jiří. Malá encyklopedie cestovního ruchu : vybrané pojmy v češtině a angličtině, definice, zkratky. 1. vyd.. Praha : Idea servis, 1998. 130 s.
ISBN 80-85970-19-8.

* MEDLIK, S. Dictionary of travel, tourism and hospitality. 3rd ed.. Oxford
: Butterworth-Heinemann, c2003. ix, 273 s. ISBN 0-7506-5650-6.

Všechny publikace jsou dostupné v Národní Knihovně ČR, jejich záznam naleznete v online katalogu knihovny (NKC) na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Máte-li zájem zjistit dostupnost knih i v ostatních českých knihovnách, využijte Souborný katalog ČR (SKC ČR), který se nachází na téže webové adrese.