Cestovní kancelář - definice

Text dotazu

Kde najdu informace o cestovní kanceláři
a byly byste tak hodní a napsali mi definici podle výkladového slovníku?

Odpověď

Cestovní kancelář je základní provozní jednotkou (subjektem) cestovního

ruchu, jejímž hlavním předmětem činnosti je zprostředkování, organizování a

zabezpečování služeb souvisejících s cestovním ruchem. Produktem CK je

služba, která byla vytvořena na základě identifikace přání a potřeb

zákazníků. Tyto služby rozdělujeme na základní a doplňkové. Mezi hlavní

služby zprostředkované cestovními kancelářemi patří ubytování, stravování a

doprava.

In.: Malá encyklopedie cestovního ruchu

Cestovní kanceláře jsou buď soukromé (výdělečné), neb oficiální; jejich

úkolem je sloužit cestujícímu obecenstvu poskytováním informací, potřebných

pro cestovní rozvrh a rozpočet. Většinou se k tomu připojují i služby

další, jako prodej jízdenek, obstarávání pasů nebo vis, proclívání

zavazadel, reservování pokojů v hotelích, výměna peněz a pod.  C.k. též

organisují společ. cesty neb výlety, mnohdy i se stravováním a ubytováním

účastníků a dodávají pro ně vlast. průvodce, mnohdy i vlastní vozidla

(lodi, autocary)

In: Ottův slovník naučný nové doby. Dodatky k Velikému Ottovu slovníku

naučnému. Dílu prvého svazek druhý. Praha, Nakladatelství J.Otto sro. 1931

Literatura:

Malá, Vlasta: Základy cestovního ruchu. Praha, Vysoká škola ekonomická

2002.

Malá, Vlasta: Cestovní ruch (vybrané kapitoly). Praha, Vysoká škola

ekonomická 1999.

Malá, Vlasta: Cestovní ruch a Evropská unie: vybrané kapitoly. Praha,

Vysoká škola ekonomická 2000.

Hladká, Jitka: Technika cestovního ruchu. Praha, Grada 1997.

Indrová, Jarmila: Cestovní ruch I. Praha, Oeconomica 2004.

Rambousek, Jan: Cestovní kanceláře a daně: zákony související s daňovou

problematikou v podnikání cestovních kanceláří, agentur a v mezinárodní

přepravě. Praha, ASPI 2003.

Zákon č. 214/2006 Sb., který novelizuje zákon č. 159/1999 Sb., o některých

podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu

Výkladový slovník cestovního ruchu. Praha, Ministerstvo pro místní rozvoj

2002.

Čech, Jiří: Malá encyklopedie cestovního ruchu. Vybrané pojmy v češtině a

angličtině, definice, zkratky. Praha, Idea servis 1998.

Jafari, Jafar: Encyklopedia of Tourism. London, Routledge 2000.

Hesková, Marie:  Cestovní ruch pro vyšší odborné a vysoké školy. Praha,

Fortuna 2006.

Internetové odkazy:

www.czechtourism.cz

www.world-tourism.org

www.cot.cz

http://klikni.idnes.cz/clanky.asp?f=p&slovo=cestovní%20kancelář

www.wttc.org