cestování - Albánie

Text dotazu

Dobrý den,
zajímaly by mě informace ohledně cykloturistiky v Albánii. První se týká počasí - jaké bývá počasí v letních měsících (teplota, četnost srážek) na severu Albánie v horách - je mi jasné, že v horách se počasí mění poměrně rychle, ale alespoň orientačně určitě existují nějaké informace. Dále, zda je možné se v této oblasti pohybovat i osobním autem anebo je lepší nechat auto "ve městě". A ještě jedna věc: ráda bych dostala nějaké tipy na výlety - kam se stojí za to podívat - takový přehled známých "cyklotras".
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Albánie je oblast se středomořským podnebím, pro které jsou příznačná horká a suchá léta a vlhké zimy s častými dešti. V horských oblastech převažuje kontinentální klima s výraznými sezónními výkyvy teplot. Všeobecně platí, že teplé období je od června do září. V nejteplejším měsíci – červenci – bývá velice horko a teploty ve vnitrozemí (včetně horských měst) mohou dosahovat až 40°C. V nejvyšších horách v severovýchodních  roklích leží však po celý rok sníh. Průměrná roční teplota se v severoalbánských oblastech pohybuje od 14,8°C. Průměrná roční srážkovost činí v severních horských oblastech 2000-2500 mm (nejvyšší roční počet srážek 3094 mm na metr čtvereční byl zaznamenán kolem severoalbánské vesnice Bogë). Především v červnu, červenci a srpnu vystupují v severní Albánii ledové větry.
Stav silnic je v Albánii velmi zoufalý. Jízdu po horských šotolinových silničkách (na mapě bývají označovány stejně jako asfaltové) většinou zvládnou jen terénní vozidla z nahonem na čtyři kola a vysoké náklaďáky. Do mnoha chráněných rezervací se obecně lze jen těžko dostat. V nejzapadlejších a nejvyšších oblastech zcela chybí infrastruktura.

Navzdory tomu, že jsou cyklistické zájezdy do Albánie stále populárnější, zatím nebyl v češtině vydán žádný průvodce, který by obsahoval podrobnější informace k možnostem provozování cyklistiky v Albánii. Několik tipu na cyklovýlety najdete v průvodci od Gillian Gloyerové, vydaným nakladatelstvím Jota. Cyklistika není v Albánii příliš rozvinuta, ale mnoho oblastí je velice vhodných pro ježdění na trekových nebo horských kolech. Inspiraci pro Vás může být i nově vydaná kniha Jana Vlasáka:

Vlasák, J.: V Albánii nejsou lvi : s cyklotrempem zemí bunkrů a kalašnikovů / Jan Vlasák
Plzeň : Cykloknihy, 2010.
(doporučujeme i cestopis na stránkách: http://www.nakole.cz/clanky/467-balkanska-setkani-1-pres-srbsko-a-cernou-horu-do-albanie.html). Dále mohou být pro představu pomocné následující odkazy:

http://bicycletouringpro.com/blog/bicycling-albania-europes-most-dangerous-country/

https://www.worldtravelguide.net/guides/europe/albania/

Konkrétnější informace Vám jistě poskytnou cestovatele a turisté, kteří již cyklistické výlety do Albánie absolvovali. V této věci se můžete obrátit na uživatele internetových diskuzních fór http://www.nakole.cz/diskuse/cestovani-na-kole/albanie/.

Zdroje:

Gloyerová, G.: Albánie. Brno : Jota, 2010.

Dvořák, V. a kol.: Albánie : Turistický a vlastivědný průvodce. Brno : Kudrna, 2005.