Čeští básníci inspirovaní antikou

Text dotazu

Jaký český básník se ve svém díle často vracel k
antice?

Odpověď

Dobrý den,
antikou se nechalo inspirovat mnoho českých básníků. Jde především o básníky z období lumírovského, tedy hlavně Jaroslav Vrchlický a  Josef  Svatopluk Machar.

Další básníci, kteří se ve své tvorbě inspirovali antikou: Josef Václav Sládek, Jan Neruda, Karel Hlaváček, Antonín Sova, František Kellner, Fráňa Šrámek, Karel Toman, Petr Bezruč, Stanislav Kostka Neumann, František Xaver Šalda, Otokar Fišer, Viktor Dyk, Josef Hora, Jindřich Hořejší, Vítězslav Nezval, Jiří Mahen, Konstantin Biebel, Jiří Orten, František Hrubín, Vladimír Holan, Jan Pilař, Ivan Skála, Josef Kainar, Karel Sýs, Jiří Žáček, Jaroslav Seifert, František Halas.

Použité zdroje:

*Česká literatura od počátků k dnešku.  2., dopl. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 1082 s. ISBN 978-80-7106-963-8.

*Kubín, Václav. Antická inspirace : antika v kresbách Karla Svolinského a ve verších českých básníků. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1984. 93 s.

Pokud Vás zajímá více, zkuste se obrátit na Ústav pro českou literaturu AV
ČR: http://www.ucl.cas.cz/index.php.