český pravopis, vývoj

Text dotazu

Jak se vyvíjel český pravopis?

Odpověď

Dobrý den, přehled vývoje českého pravopisu obsahují například následující publikace:

1) Čtení o jazyce a poesii. [Svazek] 1. Praha: Družstevní práce, 1942.

2) Co přinášejí nová Pravidla českého pravopisu. Praha: Ústav pro jazyk český ČSAV, 1991.

3) Marvan, Jiří. Cesty ke spisovné češtině - prvních tisíc let (800-1800). Ústí nad Labem: Katedra bohemistiky a slavistiky Pedagogické fakulty Univerzity J.E.Purkyně, 2003. ISBN 80-7044-514-9.

4) Čmejrková, Světla a kol. Čeština, jak ji znáte i neznáte. Praha: Academia, 1996. ISBN 80-200-0589-7.

5) Šmilauer, Vladimír, 1895-1983. Co se změnilo v českém pravopise za padesát let. V Praze : Státní nakladatelství, 1936 (Státní tiskárna). 32 s. ;8°

6) Porák, Jaroslav, 1931-1985. Humanistická čeština : Hláskosloví a pravopis. 1. vyd. Praha : Univerzita Karlova, 1983 (Ústí nad Labem : SG). 171 s. : tb.; 24 cm. (Acta Universitatis Carolinae. Philologica, Monographia ; 75/1979). ISBN (Brož.) : 20 Kčs

7) Gebauer, Jan, 1838-1907. Příspěvky k historii českého pravopisu a výslovnosti staročeské. V Praze : Museum království Českého, 1871 (Dr. Edv. Grégr). 276 - [IV] s. ; 8°. (Sborník vědecký musea království Českého. Odbor historický, filologický a filosofický ; [Sv.] IV)

8) Kunstovný, Otakar, 1884-1945. O českém pravopise a jeho opravě. Praha : Děd. Komenského, 1914 (Edvard Leschinger). 47, [1] s. ; 8°. (Spisy Dědictví Komenského ; 159) (Knihovna pedagogických rozhledů ; sv. 1)

Bibliografické záznamy výše uvedených publikací můžete nalézt v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), do vyhledávacího pole stačí zadat autora nebo název vybraného dokumentu. Možnosti výpůjčky zjistíte pod ikonou Exempláře.
U některých starších publikací může tato ikona u titulu chybět nebo je v záznamu uvedeno pouze Národní konzervační fond (který se ovšem běžně nepůjčuje). V takových případech doporučujeme hledat ještě v naskenovaných katalozích Katif (http://katif.nkp.cz), kde můžete najít jiný exemplář k prezenční výpůjčce do studovny. Z obou systémů (báze NKC i Katif) je možné u zvolených dokumentů zadat požadavek na výpůjčku, aniž byste navštívila naší knihovnu, v bázi NKC však pouze pod podmínkou, že máte platný čtenářský průkaz NK ČR. Při vyzvednutí knih je čtenářský průkaz nutný již v každém případě. Pokud nejste registrovanou čtenářkou naší knihovny a měla byste případně o registraci zájem, více informací naleznete na stránce
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98 .
Pomocí Souborného katalogu ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/skc) můžete zjistit, zda dokumenty nemají ve fondu i jiné knihovny v ČR (Vám bližší, dostupnější).

O vývoji českého pravopisu se hovoří také v těchto článcích (z databáze Články v českých novinách, časopisech a sbornících - ANL,
http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

9) Stich, Alexandr, 1934-2003. Dokolečka dokola - o tom českém pravopisu. 1 obr. In: Literární noviny. -- ISSN 1210-0021. -- Roč. 4, č. 1 (19930107), s.6.

10) Tešnar, Hynek. K pravopisným polemikám v 1. polovině 19. století. -- Obsahuje bibliografické odkazy. In: Naše řeč. -- ISSN 0027-8203. -- Roč. 83, č. 5 (2000), s. 243-252.

11) Tešnar, Hynek. Ještě k pravopisným polemikám v 1. polovině 19. století. -- Obsahuje bibliografické odkazy. In: Naše řeč. -- ISSN 0027-8203. -- Roč. 86, č. 1 (2003), s. 27-37

12) Sedláček, Miloslav. K vývoji českého pravopisu. Část 1. -- Lit. In: Naše řeč. -- ISSN 0027-8203. -- Roč. 76, č. 2 (1993), s. 57-71.

Případně se můžete obrátit i na Ústav pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz), kde by Vám mohli poradit ještě další zdroje.