Český jazyk

Text dotazu

Co je dějové sloveso?

Odpověď

Dobrý den,

dějové sloveso je typ plnovýznamového slovesa, který vyjadřuje děj neboli činnost, např.: číst, běhat, pršet.

Druhým typem plnovýznamových sloves jsou tzv. slovesa stavová (vyjadřují stav), např.: stát, mít, patřit.

Zdroje:

Melichar, J. - Styblík, V.: Český jazyk : rozšířený přehled učiva základní školy s cvičeními a klíčem. Praha: SPN, 1974

Karlík, P. - Nekula, M. - Pleskalová, J. (edd.): Encyklopedický slovník češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2002