Československá televize v roce 1980

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká publikace, popř. článek, kde bych mohla najít, jací herci, moderátoři, zpěváci, redaktoři atd. vystupovali na obrazovkách Československé televize, konkrétně v roce 1980.

Děkuji Vám za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

zpracovat Váš dotaz v jakési úplnosti není vůbec jednoduché.  Domnívali jsme se, že budeme mít k dispozici nějakou ročenku ČT, výroční zprávu apod., ale bohužel nic takového z roku 1980 nemáme. Doporučujeme Vám proto projít historii na stránkách TV, zkusit oslovit i Českou televizi. Informace musíte hledat i v dobovém tisku, kde by mohly být informace o inscenacích, rozhovory s herci i moderátory, recenze programů. V té době vycházelo např. periodikum Československá televize, bohužel v NK ČR nyní není přístupna nebo Scéna; ta je v  digitální podobě v systému Kramerius na www.nkp.cz, Národní digitální knihovna, Kramerius, http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowVolume.do?it=0&id=13187,  viz

Scéna : Čtrnáctideník pro otázky divadla, filmu, rozhlasu a televize

Nakl. údaje   Praha : Primus, 1976-1992

Popis (rozsah)   17 sv.

Digitalizovaný dokument

Roky / Sv.   1976-92

Číslo nár.bibl.   cnb000358120

ISSN   0139-5386

Vydáváno   Roč. 1, č. 1 (1976)-roč. 17, č. 6 (1992)

Souč. periodicita   1x za 2 týdny

Dále jako   Divadelní noviny, ISSN 1210-471X

Další korporace   Primus (nakladatelství)

Poznámka   Rozsah a rozměry pro registraci: 26x8 s., 297/420

Pův. registrace: F 5132

Resumé   Čtrnáctideník pro otázky divadla, filmu, rozhlasu, televize a videa.

Klíčová slova   * divadlo * film * rozhlas * televize * video

Forma, žánr   * odborné časopisy

Skupina Konspektu   792 - Divadlo. Divadelní představení

MDT   7.096/7

  791.43

V digitální podobě v systému Kramerius je také Kino a Film a doba, které lze pročítat v Národní knihovně ČR.

Rozhovory a rozbory televizního vysílání probíhaly samozřejmě v různých periodikách napříč spektrem (deníky, Květy, Vlasta, periodika pro děti a mládež apod.). To ovšem ale znamená hledat přímo v tisku. Souhrnný článek nebo příspěvek jsme nenašli a nejspíš asi ani není.

Pokud by vás zajímalo i zázemí televize a televizní technika, kolem roku 1980 byly zprovozněny nově vystavěné Kavčí Hory a informace o tom lze získat v Kavčí Hory koncepce a výstavba televizního střediska Praha. Praha: Československá televize Výzkumný ústav rozhlasu a televize Odbor výzkumu programu ČST a diváků v ČSR, 1982. Signatura NK ČR 54 D 37061/ Část 3.