Českoslovanská Beseda Svatopluk Čech (exilové spolky)

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se pozeptal, jestli existuje spolek "Beseda Svatopluk Čech", kde má sídlo, od kterého roku je funkční a co je obsahem spolku. Dškuji.

Odpověď

Dobrý den, podle informací v publikaci Československý exil a krajanské hnutí ve Švýcarsku 1945-1989 vznikl krajanský spolek Českoslovanská Beseda Svatopluk Čech v Curychu v roce 1910 a snad navázal na tradici někdejšího spolku Hus.
V současnosti je tento spolek  sdružen ve Svazu spolků Čechů a Slováků ve Švýcarsku.

Na internetu jsme nalezli dve adresy Besedy Svatopluka Cecha:
* http://www.tschechien-schweiz.ch/czcons/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=51

* http://www.svaz-spolku.ch/752.html?*session*id*key*=*session*id*val*.

Další informace můžete nalézt v knize Československý exil a krajanské hnutí ve Švýcarsku v letech 1945-1989 či v článku Češi ve Švýcarsku, zmínky o spolku jsme nalezli i v knize Cestami demokracie. Dostupné prameny k historii spolku jsou popsány v článku Výzkumná základna studia historie ...:

* TRAPL, Miloš; SKOUPÝ, Arnošt; KOUŘIL, Miloš. Československý exil a krajanské hnutí ve Švýcarsku v letech 1945-1989. Olomouc : Univerzita Palackého, 2004. 111 s. ISBN 80-244-0840-6.
* BROUČEK, Stanislav. Cestami demokracie : ke stému výročí vzniku Besedy Slovan v Ženevě. Ženeva ; Praha : Beseda Slovan v Ženevě ; Etnologický ústav Akademie věd ČR v Praze, 2001. 117 s. ISBN 80-80-85010-29-1.
* KOŘALKA, Jiří. Češi ve Švýcarsku. In Češi v cizině. 9. Praha : Ústav pro etnografii a folkoristiku AV ČR v Praze, 1996 s. 133-135. ISBN 80-85010-50-X.
* SKOUPÝ, Arnošt; TRAPL, Miloš. Výzkumná základna studia historie českých krajanských komunit a československého exilu ve Švýcarsku. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. Historica. 2002, 31, s. 337-343.
Online -
http://publib.upol.cz/~obd/fulltext/Historica%2031-2002/historica31-30.pdf

V případě hlubšího zájmu bychom Vám doporučili obrátit se na Centrum pro československá exilová studia, v přehledu publikační činnosti Centra je uvedeno poměrně velké množství článků k problematice krajanů ve Švýcarsku a krajanských spolků ve Švýcarsku - http://exil.upol.cz/pages/publcin.php.