Českomoravská transverzální dráha

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Výskyt informací o plánování, stavbě a provozu Českomoravské transverzální dráhy.

Odpověď

Vážený pane, zvláštních pramenů o čekomoravské transverzální dráze jsme mnoho nenašli. Stručnou zmínku (a patrně i další) byste našel na stránkách ČD (http://www.cd.cz/static/old/Zeleznicar/MCD/Mcd2002/m2vltav.htm).
Výstavbě dráhy věnují kapitolu nebo ji zmiňují:

Naše lokálky : místní dráhy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku / Stanislav Pavlíček. -- Praha : Dokořán, 2002. (s. 68-69).

Stanislav Pavlíček, "Výstavba místních drah v Čechách (1877-1911), in:
Dějiny vědy a techniky. 2, Z dějin železniční dopravy v českých zemích / [uspořádal Jaroslav Folta, Milan Hlavačka]. -- Praha : Národní technické muzeum, 1996, s. 32. (pasáž odpovídá víceméně kapitolce v předchozí Pavlíčkově knize, tam je ale doplněná a aktualizováná).

Přehledné dějiny československých železnic 1824-1948 / [Autor:] Miloslav Štěpán ; [Úvod:] Josef Panáček. -- 1. vyd.. -- Praha : Dopravní nakladatelství, 1958. (zmínka s. 142).

Zrození železnic v Čechách, na Moravě a ve Slezsku / Pavel Schreier. -- Praha : Baset, 2004. (popisuje historii jednotlivých úseků železnic podle číslování dnešního jízdního řádu, takže je třeba vyhledat příslušné části).

Více informací byste patrně našel v archivech, poměrně rozsáhlý soupis zdrojů uvádí S. Pavlíček v první z uvedených knih.