Česko-slovenské vztahy

Text dotazu

Dobry den,
chcel by som Vas poziadat o zoznam literatury, ktora by sa dala vyuzit k
priprave na pisanie bakalarskej prace na temu "Cesko-Slovenske vztahy od rozdelenia po vstup do Europskej unie (1993-2004)".
Dakujem

Odpověď

Dobrý den,

čerpat můžete např. z následujících publikací:

Veselý, Z. (ed.): Česko-slovenské vztahy (Dokumenty).  Praha : Vysoká škola ekonomická v Praze : Fakulta mezinárodních vztahů : Středisko mezinárodních studií Jana Masaryka, 2011.

Kolesár, P.: Česko-slovenské vztahy deset let po rozpadu federace. Brno :

Masarykova univerzita v Brně - Mezinárodní politologický ústav, 2003.

Gál, F. a kol.: Dnešní kríze česko-slovenských vztahů.  Praha : Sociologické nakladatelství, 1992.

Mezinárodní smlouvy - vztahy mezi ČR a SR : základní právní předpisy z naší právní džungle. České Budějovice : Grand, 2005. (elektronický zdroj přístupný z počítačů v Národní knihovně nebo, pro registrované čtenáře NK, i prostřednictvím vzdáleného přístupu)

O samotném rozdělení Československa pojednávají knihy:

Hertig, M.:  Die Auflösung der Tschechoslowakei : Analyse einer friedlichen Staatsteilung. Basel : Helbing & Lichtenhahn, 2001.

Dědek, O. a kol.: Ekonomické aspekty zániku Československa : příklad kulturního rozchodu národů. Praha : Fortuna, 1997.

Stein, E.: Česko-Slovensko : konflikt, roztržka, rozpad. Praha : Academia, 2000.

Innes, A.: Czechoslovakia - the short goodbye. New Haven : Yale University Press, 2001.

Vodička, K.: Dělení Československa : deset let poté. -- Praha : Volvox Globator, 2003.

Hirtlová, P. - Srb, V. (edd.): Integrace a dezintegrace : sborník z mezinárodní vědecké konference k 15. výročí rozdělení Československa :

[8.12.2007 v Kolíně] -- Kolín : Nezávislé centrum pro studium politiky, Academia Rerum Civilium - Vysoká škola politických a společenských věd, 2007.

Musil, J. (ed.): The end of Czechoslovakia. Budapest ; Central European University Press, 1995.

Kraus, M. - Stranger, A. (edd.):  Irreconcilable differences? : explaining Czechoslovakia's dissolution. Lanham : Rowman & Littlefield, 2000.

Hovorka, R.: Kronika dělení : (Československo 1990 - 1992). Hodonín :

Pedagogické středisko, 1995.

Fuchs, A.: Listy přes oceán : Praha - New York : malé dějiny velkých událostí.  Praha : Faun, 2006.

Valach, J. a kol.: Okradli nás : [výber novinových článků a správ predstaviteĺom vlády]. Bratislava : Samo, 1997.

Mounir, O.: La partition de la Tchécoslovaquie. Gerpinnes : Quorum, 1998.

Horský, M. (ed.): Podiel posttotalitných elít na vývoji Česko-Slovenska (november 1989 - jún 1992) ; Otázky transformácie postkomunistických krajín

: [Trnava, 11.-13.11.1993 / poriadateľ Trnavská univerzita].  Trnava :

O.K.O., 1993.

Wolf, K.:  Podruhé a naposled, aneb, Mírové dělení Československa. Praha : G plus G, 1998.

Bystrický, V. - Michela, M. - Schvarc, M. a kol.: Rozbitie alebo rozpad? :

historické reflexie zániku Česko-Slovenska. Bratislava : Veda, 2010.

Šútovec, M.:  Semióza ako politikum, alebo, "Pomlčková vojna" : niektoré historické, politické a iné súvislosti jedného sporu, ktorý bol na začiatku zániku česko-slovenského štátu. Bratislava : Kalligram, 1999.

Jistě Vám může být pomocná i databáze ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících, ve které můžete zadáním klíčových slov ("česko-slovenské vztahy", "Česko Slovensko", "Slovensko Evropská unie"

apod.) vyhledávat bibliografické citace konkrétních článků. Databáze je volně přístupná na adrese http://aleph.nkp.cz/cze/anl.

Dále bychom Vám doporučili obrátit se i na Univerzitnou knižnici v Bratislavě (http://www.ulib.sk/sk/), která jistě bude mít ve svém fondu další relevantní publikace ve slovenštině.